Klimata pārmaiņas ir sliktas ziņas ne tikai dabai. Klimata pārmaiņas ir izaicinājums dažādos līmeņos. Viens no izaicinājumiem, kas ir maz pētīts, un vismaz Latvijā arī maz aktualizēts, ir klimata pārmaiņu radītās veselības problēmas. Vai mainoties klimatiskajiem apstākļiem uz mūsu planētas, varētu arī pieaugt dažādu infekciju izplatība un vai kādas no klimata pārmaiņu radītām likstām patiešām izjutīsim arī Latvijā, raidījumā Zināmais nezināmajā analizē infektoloģe, hepatoloģe Sniedze Laivacuma un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, sabiedrības veselības speciāliste Inese Gobiņa.

Klimata pārmaiņas var ietekmēt arī miegu

Raidījuma stāstos ne reizi vien ir ienācis vārdu salikums “klimata pārmaiņas”, kā arī visas no tā izrietošās sekas, piemēram, ekstremāli augstas gaisa temperatūras. Šoreiz par to, kā klimata pārmaiņas un augsta temperatūra varētu ietekmēt mūsu izdzīvošanai tik ļoti svarīgo miegu. Pētījumu par šādu kombināciju nav daudz, bet tieši šī gada maijā starptautiska pētnieku komanda nākusi klajā ar datiem par to, kā temperatūras paaugstināšanās grauj cilvēku miegu visā pasaulē. Lai labāk izprastu zinātnieku veikumu un to, vai klimata pārmaiņas tiešām ietekmē mūsu gulēšanas paradumus, uz sarunu esmu aicinājusi Epilepsijas un miega medicīnas centra miega speciālisti, pediatri Martu Celmiņu.

Sarunas laikā no medicīnas nonāksim līdz pat pilsētplānošanai, jo arī tas ietekmē miegu. Bet vispirms jautāju, kuri šobrīd ir zināmi kā galvenie faktori, kas cilvēkiem neļauj izgulēties. Atbilde uz šo jautājumu varētu būt ļoti plaša, jo, kā skaidro Marta Celmiņa, miega medicīna ir atsevišķa medicīnas nozare, bet, lūk, kopsavilkums par būtiskākajām kategorijām.