Robotika ir tā joma, kas šobrīd strauji attīstās, radot ne tikai lielus industriālus robotus, kas aizstāj cilvēka roku darbu, bet humanoīdus robotus, kuri nākotnē varētu kļūt par mūsu sarunu biedriem. Taču ir vēl kāda robotu grupa, kura sevi sāk pietiekt dažādās nozarēs. Roboti, kas strādā kopā ar cilvēku, spēj paveikt darbus precīzāk, efektīvāk un vienlaikus spēj būt elastīgi savā vadāmībā. Tie ir koboti. Ar ko tie atšķiras no lieliem industriāliem robotiem un humanoīdiem un kādās nozarēs nākotnē mēs varētu sastapt kobotus, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesors Agris Ņikitenko.
Jaunas tehnoloģijas pašmāju medicīnā
Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorija sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu izstrādājusi medicīnisko audioierakstu automatizētu transkribēšanas platformu "RUTA MED", kas būtiski atvieglos un paātrinās izmeklējuma aprakstu sagatavošanu. Ārsts ierunā diagnozi un dators to pārraksta, ievērojot visus pareizos medicīniskos terminus un apzīmējumus.
Radiologs Kaspars Stepanovs ierunājis monitorā redzamo vēdera datortomogrāfijas rezultātu. Turpat datorā arī redzams Kaspara ierunātais teksts, kas jau ir uzrakstīts, un katrs viņa ierunātais vārds tekstā iezīmējas dzeltenā krāsā, tā kā ārsts var sekot līdz, vai runa ir pārrakstīta korekti. Šajā gadījumā runu ir pārrakstījusi jeb transkribējusi datorprogramma ar nosaukumu "RUTA MED". Par to stāsta Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs un šī projekta vadītājs Normunds Grūzītis.
Minēto programmu trīs gadu laikā radīja datorzinātnes pārstāvji, mediķi un valodnieki. Datorā tika ielādēta apjomīga diktātu kolekcija, ko savulaik radiologi ir ierunājuši un tad ar mašīnmācības metodi dators apguva valodu, medicīnisko terminus un iemācījās visu korekti pierakstīt.
Šobrīd jauno programmu izmēģina ne tikai radiologi, bet arī patologi, gastroenterologi un citu nozaru ārsti.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (6)
---Fantastikas ideāls ir robots dubultnieks uz ko pārnest cilvēka apziņu, lai paildzinātu dzīvi. Tas jau ir kvazi reliģisks ideāls. Nav īsti saskaņā ar Azimova nākotnes vēsturi, bet nav arī lielā pretrunā ar to.
---Vēl viens variants ir milzīga mīkstā rotaļlieta, kas spēj izpildīt ,,pieaugušo industrijai'' raksturīgas darbības.
---Jau esmu redzējis četrkājainu robotu, kam piestiprināta pašreizējā standarta triecien šautene, un tas spēj pārvietoties un šaut mērķī.
---Nesen publicēts jauns Venēras kolonizācijas projekts, ko manuprāt nav iespējams realizēt bez robotu-replikatoru palīdzības. Visu planētu paredzēts pārklāt ar mākslīgu segumu, zem kā paredzēts iesūknēt visu cilvēkam traucējošo. Līdz šim galvenais bija Venēras noēnošanas un atdzesēšanas projekts.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X