Nesen raidījumā stāstījām par cilvēku misijām kosmosā, kas iegājušas vēsturē ar letāliem iznākumiem – nelaimes gadījumiem, kuros apkalpes locekļi zaudējuši dzīvību dažādu kļūmju dēļ. Šodien turpretim iepazīstam tās misijas un tos astronautus un misiju darbiniekus, kuriem par mata tiesu izdevies izglābt sevi un komandu no nelaimes.

Cilvēku misijas kosmosā ir sarežģīts un bīstams darbs, kur iespējamība, ka kaut kas noiet greizi ir ļoti liela. Dažreiz šādas teju letālas kļūdas var notikt tepat uz Zemes treniņu procesā, citreiz paceļoties vai nolaižoties, bet nereti arī esot atklātā kosmosā. Kļūdas un nebūšanas ir bijušas gan nervus kutinošas, gan astronautu un kosmosa centra darbinieku zināšanas pārbaudošas, bet lielākoties – veiksmīgi atrisinātas un par šādiem stāstiem ar laimīgām beigām šoreiz turpinām mūsu raidījumu sēriju par cilvēku misijām kosmosā. Raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta IT speciālisti un astronomijas entuziasti Ints Ķešāns un Raitis Misa.

Nesen pamanītā Saules sistēmas planēta

Izmēru ziņā devītā planēta jeb planēta X līdzinās Urānam un Neptūnam, taču precīzāku informāciju par to apgūstam tikai tagad, jo tā atrodas ļoti tālu. Kamēr pētnieki līdz galam vēl nav vienojušies, kā cilvēku nogādāt uz Marsa, planēta X šobrīd vēl liekas pilnīgi cita, nesasniedzama pasaule. Planētas X noslēpumus kopā ar Suntažu observatorijas saimnieci Annu Ginteri izzināja Mariona Baltkalne.