Cilvēks ir būtne, kas pasauli skaidro, to dalot kategorijās, tas sniedz mums drošību un kārtības sajūtu, taču ne reti šīs kategorijas ir stereotipi un aizspriedumi, kuri traucē ne tikai katram atsevišķi, bet arī visai sabiedrībai kopumā. Latvijā ir tapis tests, ar kura palīdzību var noteikt aizspriedumus krietni dziļākā mūsu apziņas līmenī. Raidījumā Zināmais nezināmajā ar to iepazīstina nevalstiskās organizācijas " Safe Space" pārstāvis Jurģis Kalniņš, Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes medicīnas tehnoloģiju projekta "DF LAB" administrators Kaspars Eglītis un psiholoģijas doktore, Latvijas Universitātes pētniece Ieva Stokenberga.

Jurģis Kalniņš atzīst, ka viņa uzmanību piesaistījis Eirobarometra pētījums, kurā atklājies, ka Latvijā cilvēki diskrimināciju pret sabiedrības marginālajām grupām uzskata kā reti izplatītu. Tas licis uzdot jautājumu, vai objektīvi diskriminācija ir mazāka nekā, piemēram, Zviedrijā. Realitāte liecina par pretējo, tāpēc arī tapis tests, ko ikviens var aizpildīt internetā.

Iespējas mācīt robotam cilvēka emociju gammu

Mūsdienu roboti ir attīstījušies tik tālu, ka tie spēj līdzināties cilvēkiem pēc izskata un risināt dialogu ar cilvēku, bet vai robotiem var iemācīt cilvēka emociju gammu un tajos var ieprogrammēt humora izjūtu, prieku un sāpes?

„Vēl pirms pāris mēnešiem es nevarēju atšķirt cilvēka seju no suņa un tagad es to varu, tas mani ir paglābis no pāris neveiklām situācijām,” tā 2018. gada vasarā Budapeštā Korvina universitātes rīkotajā kongresā teica Sofija, viens viens no populārākajiem cilvēkveidīgajiem robotiem pasaulē. Ar pliku galvu, kurā zem caurspīdīga kupola redzami vadi, ar ādas krāsas silikonu pārvilktu seju, kura spēj smaidīt, šķelmīgi miegt ar aci, savilkt seju bēdīgā grimasē un tamlīdzīgi, bet vai Sofijas jūtas, kas atspoguļotas mīmikā, ir īstas, vai mašīnai var iedvest cilvēkam raksturīgās emocijas? Stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes dekāns un profesors Agris Ņikitenko.