Smagi dzelži, straujas kustības, robustums un saziņas kļūdas ar cilvēku - pieļauju, ka visai daudzi šādi iztēlosies robotu industriālā vidē. Taču šobrīd pasaulē straujiem soļiem uz priekšu iet kobotu izstrāde - robotu, kuri apmācīti darbam ar cilvēku. 

Latvijā. Elektronikas un datorzinātņu institūtā, tapis robots, kas mazina lielo plaisu starp aukstu dzelzi - robotu un dzīvu cilvēku. Tas ir robots, kurš sajūt cilvēka pieskārienu un saprot ar žestiem rādītas cilvēka komandas. Vai tas nozīmē, ka nākotnē varam gaidīt humanoīdu izstrādi arī Latvijā, raidījumā Zināmais nezināmajā atklāj Elektronikas un datorzinātņu institūta vadītājs vadošais pētnieks Modris Greitāns, kā arī šī institūta pētnieks Jānis Ārents un zinātniskais asistents Pēteris Račinskis.

Vai roboti nākotnē spēs arī paši sevi salabot?

Cilvēki izstrādā robotus, lai atvieglotu sev darbu, taču arī roboti kādā brīdī var nolietoties vai sabojāties. Tad rodas jautājums - kas notiek tālāk? Vai šāda robotizēta iekārta vienkārši tiek izmesta ārā, vai arī robots pats sevi var atjaunot un darboties neierobežotu laiku. Kādas ir robotu prasmes šobrīd sevi saremontēt un kādas būs  tendences nākotnē?

Mēģinājumi panākt, lai roboti spētu saremontēt paši sevi, turpinās jau labu laiku. Interneta dzīles atklāj arī dažādus eksperimentus, kas veikti, lai pārbaudītu robotu spēju atjaunoties. Bet jautājums - vai tas turpinās tikai eksperimentālā līmenī, lai saprastu, kā to kādreiz varēsim pielietot praktiski, vai tomēr tas kaut kur jau ir iedzīvināts praksē? Plašāk skaidro Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātņu fakultātes dekāns, profesors Agris Ņikitenko. Izskatās, ka diemžēl vai varbūt par laimi līdz praktiskam rezultātam mums vēl būs jāpagaida.

Internetā publicētajos eksperimentālajos video robotu pašatjaunošanās spēja tiek pārbaudīta ar dažādu mehānisku ietekmi, piemēram, robotizētajai iekārtai iedur ar kādu asu priekšmetu vai izdara kādu iegriezumu. Bet kā tas kādreiz būtu reālajā dzīvē? Vai robots atjaunotos tad, kad tas justu, ka drīz beigs darboties, kad kāds tam būtu uzkāpis ar kāju virsū vai veicis citu bojājumu?