Rīgas Tehniskā Universitāte un Latvijas Universitāte paziņojušas, ka piedāvā savus lieljaudas datorus - skaitļošanas resursus, lai zinātnieki kā pie mums, tā arī citur pasaulē varētu izmantot šos resursus un tā labāk pietuvotos sekmīgam Covid-19 vakcīnas rezultātam. Ko tas nozīmē? Vai mūsu superdatori tik tiešām ir interesanti arī citu valstu pētniekiem un kā vēl šos resursus varam izmantot, , skaidro Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) vadošais pētnieks un Zinātniskās skaitļošanas centra vadītājs Lauris Cikovskis, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra vadošais pētnieks Kārlis Dreimanis, Latvijas Universitātes Skaitliskās modelēšanas institūta pētnieks Kristaps Bergfelds un “DATI Group” IT risinājumu arhitekts Jānis Irbe.
"CERN šobrīd nolicis malā visus kodolpētniecības skaidrošanas uzdevumus, kas ir ārkārtīgi apjomīgi, un visus resursus metis cīņā pret Covid-19, un skaitļošanas atzars, ko izveidojām Latvijā, arī piedalās šajā apjomīgajā darbā," norāda Lauris Cikovskis. "Mazinoties interesei par Covid-19, dators atgriezīsies normālā režīmā un citi uzdevumi kļūs vairāk."
Viedās tehnoloģijas mācību un pētniecības procesā Vidzemes Augstskolā
Virtuālais instruktors, kas novērtē studentu prasmes, virtuālās realitātes laboratorija, mākslīgais intelekts kā palīgs matemātikas apguvei un vēl vairāki jauninājumi informācijas tehnoloģiju jomā – tās ir nozares, ko studējošie apgūst Vidzemes Augstskolā. Plašāk par viedajām tehnoloģijām mācību un pētniecības procesā šajā augstskolā stāsta Vidzemes augstskolas pētnieks un maģistra studiju programmas „Virtuālā realitāte un viedas tehnoloģijas” direktors Arnis Cīrulis un Vidzemes augstskolas inženierzinātņu fakultātes dekāns Alvis Sokolovs.
Datora ekrānā redzamas skapju rindas, kur 10 gadu laikā sakrātas virtuālās realitātes ierīces, dažādi briļļu modeļi, ar kurām var redzēt gan esošo telpu, gan datora ģenerēto, kā arī vadības pultis. Neklātienes ekskursijā izvadā Vidzemes Augstskolas pārstāvji Arnis Cīrulis un Alvis Sokolovs. Studenti un pasniedzēji šajā mācību iestādē piedalās projektā „Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas”, kur tiek izmantotas jaunākās informācijas tehnoloģijas, jauna pieeja mācību procesam un virtuālas realitātes rīki. Vidzemes Augstskolas studenti pētniecības līmenī nodarbojas ar virtuālās un papildinātās realitātes rīku izstrādāšanu un to lietošanu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X