Nule kā iznākusi vēsturnieka Jāņa Šiliņa un žurnālista Māra Zandera grāmata "Ķēpīga tēma. Latvieši - boļševiku balsts?". Kāpēc latvieši sadarbojās ar lieliniekiem? Kāpēc latvieši bija tik kreisi? Atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem sarežģītiem jautājumiem ir meklējis vēsturnieks Jānis Šiliņš.

Arheologu atklājumi par dzīvi pie Burtnieku ezera

Pagājušajā vasarā arheologiem Lielupes krastā izdevās atrast vairākus simtus akmens laikmeta krama priekšmetus un atklāt senāko zināmo migrējošo mednieku dzīvesvietu Zemgalē. Priekšmetu analīze turpinājās vairākus mēnešus. Šajā rudenī arheologi devās uz Burtnieku ezera apkaimi, arī tur atrastas interesantas liecības par cilvēku dzīvi akmens laikmetā.

“Tas ir kā meklēt adatu siena kaudzē,” tā par centieniem iegūt liecības par akmens laikmeta senāko posmu jeb paleolītu saka Mārcis Kalniņš – arheologs, zinātniskais asistents Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, kā arī Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā.

Laikā pirms 12,5 līdz 11 tūkstošiem gadu cilvēki ilgstoši neuzturas vienā vietā, līdz ar to neveidojas kultūrslānis, un tas apgrūtina liecību atrašanu mūsdienās. Bet pirms diviem gadiem, balstoties agrākos arheologu apsekojumos no 90.gadu sākuma, Mārcis Kalniņš no jauna ķēries klāt akmens laikmeta apmetņu jautājumam, kā visperspektīvāko izraugoties Avotiņu atradni Jaunsvirlaukas pagastā Zemgalē. Par pētniecības gaitu stāsta Mārcis Kalniņš.