Viens no Latvijas zinātņu akadēmijas izvēlētajiem gada sasniegumiem zinātnē ir Ograniskās sintēzes institūta pētnieku radīta metode, kas virzītu ķīmiju videi un cilvēkam drošākā virzienā. Nav noslēpums, ka rūpnieciskais sektors patērē ievērojamu apjomu ķīmisku savienojumu, par kuru ietekmi uz vidi un cilvēkiem esam arī daudz stāstījuši. Šodien raidījumā Zināmais nezināmajā pievēršamies tam, kā šo jautājumu palīdz risināt ķīmiķu pētījumi Latvijā. Kas ir elektrosintēze un kā elektrība var palīdzēt iegūt savienojumus bez toksiskiem reaģentiem, skaidro Organiskās sintēzes institūra laboratorijas vadītājs Edgars Sūna un šī institūta pētnieks Igors Sokolovs.

Lietotās eļļas otrreizējā izmantošana

Pasaulē ar katru gadu krasi pieaug bioloģisko atkritumu apjoms. Eļļas un tauku atkritumi no pārtikas ražošanas un ēdināšanas sektora ir kļuvušas par nozīmīgu bioloģisko atkritumu plūsmu pilsētās. Visā pasaulē ik gadu tiek radīti apmēram 29 miljoni tonnu cepšanas eļļu atlieku. Viens no veidiem, kā šos atkritumus pārstrādāt jaunā produktā ir šo eļļu pārvēršana par virsmaktīvajām vielām, proti, par substanci, ko izmanto gandrīz visos ikdienas produktos - tīrīšanas līdzekļos, kosmētikā, pārtikā un farmācijā. Par mūsu zinātnieku pētījumu, kā lietotai eļļai piešķir jaunas un labas īpašības, stāsta Latvijas Universitātes vadošā pētniece Elīna Dāce.

Maisītājā tiek jaukta masa, kas iztālēm atgādina piena kokteili, bet laboratorijas vide izgaisina iespaidu par minēto kārumu. Video demonstrācijā, ko pirms ieraksta atsūtīja pētniece Elīna Dāce, redzams process kā reiz pārtikā lietotās eļļas tiek pārstrādātas vielā, ko vēlāk varēs izmantos tīrīšanas līdzekļos, kosmētikā, pārtikā, farmācijā. 

Sākums ir pārtikas eļļu un tauku atkritumi, kuri restorānos,  kafejnīcās  vai pārtikas ražošanas uzņēmumos paliek pāri pēc pārtikas cepšanas grillēšanas vai  konservēšanas un kurus saskaņā ar normatīvo regulējumu  nedrīkst vienkārši  izmest kopā ar   citiem atkritumiem. Ierastais ceļš ir šo eļļu savākšana un nodošana pārstrādē biogāzes vai biodīzeļdegvielas ražotājiem. Taču LU zinātnieku komanda sadarbība ar akciju sabiedrību „Biotehniskais centrs” strādā pie jauna projekta un pēta, kā no šiem eļļu un tauku atlikumiem var radīt  izejvielu augstākas pievienotās vērtības produkta ražošanai.

Projekts aizsākas  2020. gada oktobrī un ilgs līdz nākam gada  septembrim. Līdz šim  projekta komanda ir paguvusi izdarīt secinājumus par ietekmi uz vidi, proti, ja šajā procesā izmanto eļļu atlikumu jeb reiz ceptās pārtikas eļļas, tad ražošanas procesā ietekmi uz apkārtējo vidi var samazināt teju uz pusi.  Šobrīd pētnieku komanda strādā pie tā, lai saprastu, cik tīru gala produktu var iegūt un projekta mērķis ir izstrādāt pilotiekārtu, lai tajā pārstrādātu eļļas pievienotās vērtības produktā.