Kāda būtu Daugavas lejtece, ja nebūtu HESu, vai Zemgalei vēl atliktu vieta, ja arī Lielupei būtu jāsteidz ražot elektrība, kāpēc Vidzemes upes čalo un smejas, bet Zelmgalē - lēni plūst? Latvija ir saldūdeņiem bagāta valsts un varam lepoties ar teju 20000 upju. Lielākās no tā veido "baseinus" un "nosaka toni". Raidījumā Zināmais nezināmajā saruna par lielākajām Latvijas upēm - kā tās veidojušās, kā atšķiras to bioloģiskās un ģeoloģiskās īpašības un kā upes laika gaitā mainās? Stāsta Latvijas Univeristātes Ģeogrāfijas un zemeszinātņu fakultātes asociētais profesors vadošais pētnieks Māris Krievāns.
Strauti, avoti un to ūdens izmantošana uzturā
Dzidravoti, kaļķavoti, dzelzsavoti, sēravoti, ģipšavoti – tā var iedalīt šīs dabiskās ūdensteces Latvijā. Galvenais avotu raksturojošais lielums ir debits – tas ir ūdens izplūdes daudzums laika vienībā. Un pēc šādas mērīšanas par jaudīgāko Latvijas avotu var uzskatīt Siguldas Saltavotu. 2000. gada mērījumos tika noskaidrots, ka no avota izplūst 140 litru ūdens sekundē. Bet sīkāk par avotu rašanos un to cik derīgs ir Latvijas avotu ūdens dzeršanai stāsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas nodaļas Ģeoloģisko procesu izpētes un modelēšanas centra vadošais pētnieks Andis Kalvāns.
Vispirms skaidrojums, kas ir avots un kas ir strauts.
Andis Kalvāns par avotiem ne reizi vien ir runājis raidījumā Zināmais nezināmajā, pirms gada viņš kopā ar kolēģiem stāstīja par projektu „Ground eco”, kad projekta ietvaros teju divu gadu garumā tika veikti lauka pētījumi divās avotiem bagātas vietās Kazu lejā Latvijā un Matsi avotu purvā Igaunijā. Lielākais avotu komplekss Kazu lejā veido divus ūdenskritumus, tomēr lielā apmeklētāju skaita dēļ avotu veģetācija ir stipri izmīdīta un degradēta, īpaši ap lielāko ūdenskritumu. Pie tam ūdenskrituma strautā izplūst arī ūdens no apkārtējo lauku meliorācija sistēmas, kas rada bažas par paaugstinātu biogēno elementu pieplūdi, teikts projekta aprakstā, kurš nesen ir noslēdzies, tāpēc jautāju Andim Kalvānam par secinājumiem un pētījumiem Kazu gravā.
Vēl saruna par avota ūdens sastāvu, ja cilvēki to lieto uzturā. Secinājums, lai arī Latvijas teritorija ir bagāta ar avotiem, pirms to ūdens lietošanas dzeršanai, vēlams pārbaudīt konkrētā avota tīrību.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
2.0--- Ja jau mums dzeramā ūdens tik daudz,nav saprotams,kāpēc mēs niekojamies ar ūdens pildīšanu pudelēs.Pildīt vajadzētu tankkuģos un pārdot rajonos,kur augsta ūdens pašizmaksa.
3.0--- Piemēra pēc vietas ar augstu ūdens pašizmaksu.(!Krima!)Sudāna,Ēģipte,Sauda Arābija.utt.utjp.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X