Mūsdienās zinātnieki un inženieri, agrāk arī amatnieki ir tie, kas dažādos laikos rakstījuši Latvijas izgudrojumu vēsturi. Tā ir gana raiba un interesanta un daži no izgudrojumiem šodien cilvēkus smīdinātu vai radītu neizpratni, par to, kam tas domāts, taču daļa izgudrojumu ir nesuši Latvijas vārdu pasaulē un radījuši produktus, kurus zinām un lietojam vēl šodien.

Valtera Capa “Fotogrāfisks aparāts”, Johana Jansona izgudrotā “Vēja turbīna”, Edgara Georga Everta glābšanas laiva zemūdenēm vai Aleksandra Zariņa izgudrotais “Lidaparāts-ornito-pters” - 20. gadsimta sākumā Latvijā tapis ne viens vien pasaulē atzīts neparasts izgudrojums. Tos īpašā grāmatā un tai veltītā izstādē „Patentu valde un izgudrotājdarbība Latvijā 1918-1940” apkopojusi Patentu valde.

Sadarbojoties Patentu valdei un Latvijas Nacionālajam arhīvam, tika apzināti un digitalizēti Latvijas izgudrotāju patentu pieteikumi, sākot no pirmā pieteikuma kopš neatkarības iegūšanas līdz 1940. gadam. No vienkāršiem atradumiem ar praktisku nozīmi līdz tehniskiem risinājumiem un izgudrojumiem mašīnbūvē, elektrotehnikā, zemkopībā un aviācijā Latvijā divu desmitgažu laikā kopumā tika piešķirti 2944 patenti. Par dažādiem Latvijā patentētiem izgudrojumiem raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis un Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes doktorante Aiga Bērziņa.

Šobrīd dažādos izgudrojumus var iepazīt grāmatā un ceļojošā izstāde, bet no decembra digitalizētie patenti būs pieejami internetā Patentu valdes mājaslapā. Katrs varēs izpētīt 2944 patentus.

"Jomas dažādas un priecē apjoms. Lielākā daļa daļā nāk no amatniekiem un lauksaimniekiem, bet ir arī sarežģītākās nozarēs – būvniecība, mašīnbūve, aviācija. Gadā vidēji saņemti 350 pieteikumi patentu piešķiršanai izgudrojumam," noarāda Sandris Laganovskis.

“Salīdzinājumā ar mūsdienām ir vairāk izgudrotāju, kas strādā paši, ne ir daļa no kādas lielākas institūcijas. Amatnieki, inženieri kas izdomā kaut ko, kas ir lietderīgs viņiem un to patentē. Arī nozares atšķiras. Mūsdienās ir nākusi klāt informācijas tehnoloģiju nozare, daudz vairāk pārstāvēta farmācija, šeit tās ir dažādas nozares, kas saistītas ar mehāniku, enerģētika, autobūves pirmsākumi,” vērtē Andris Ambainis.

Aiga Bērziņa norāda, ka šajā laikā vēl nav beidzies patentu bums, kas bija populārs iepriekšējos gadsimtos. "Daudzi iedzīvotāji uzskata, ka patents ir veids, kā tikt pie vieglas peļņas, to pierāda daudzās sarakstes, kas saglabājušās," bilst Bērziņa.