Zinātne ir viena no mobilākajām profesijām un, neskatoties uz savu atrašanās vietu, zinātnieks ir zinātnieks tikai tad, ja viņa interešu lokā ir kolēģu darbs arī ārpus savas darbības teritorijas.

Latvijas Universitātē tapis pētījums par Latvijas un diasporas zinātnieku tīklošanās iespējām. Pētījumā skaidrots, vai ārpus Latvijas dzīvojošie latviešu izcelsmes zinātnieki labprāt vēlētos sadarboties ar kolēģiem Latvijā un kas ir galvenie šķēršļi šādai sadarbībai. Veiksmīga karjera zinātnē nereti nav iedomājama bez sadarbības partneriem ārpus mītnes zemes, tāpēc šāds pētījums ļauj saprast, kā no tā iegūtu zinātnieki abās pusēs. Cik naski esam uz šādu kontaktēšanos un kādus ieguvumus tas sniegtu Latvijas sabiedrībai, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta pētījuma autore - Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore, vadošā pētniece un LU „Diasporas un migrācijas pētījumu centra” vadošā pētniece Baiba Bela.

Latvijas zinātnes diaspora ir ieinteresēta sadarbībā ar zinātniekiem Latvijā - tā secināts pētījumā "Latvijas zinātnieki pasaulē: sadarbības tīkli un iespējas". 67% aptaujas dalībnieku pauduši lielu interesi sadarboties ar Latvijas zinātniekiem, savukārt 25% norāda, ka interese sadarboties būs atkarīga no konkrētiem apstākļiem. Ar pētījumu var iepazīties Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra mājaslapā.

Latvijas zinātnieku izaicinājumi pēdējās desmitgadēs

Pēdējo trīsdesmit gadu laikā aizvien vairāk ir dzirdēts par mūsu zinātnieku drosmīgiem soļiem medicīnā, inovācijām inženierzinātņu laukā un jaunumiem kvantu skaitļošanas pētniecībā. Kādas ir perspektīvākās zinātnes nozares, kurās pētnieki jau šobrīd darbojas, un kur saredzams potenciāls nākotnē?
Par Latvijas mediķu, inženieru un kvantu fiziķu sasniegumiem un izaicinājumiem stāsta Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna, Latvijas Universitātes asociēto profesors Vjačeslavs Kaščejevs un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs Jānis Gardovskis.

Sižetu sagatavoja Mariona Baltkalne.