Par radioaktīvo starojumu pēdējā laikā dzirdam biežāk un jāatzīst, ka šis ir temats, kas daudzu prātos ir ne tikai biedējošs, bet arī līdz galam neizprasts. Īpaši, ja runa ir par to, kā cilvēks var pasargāt savu organismu no radioaktīvā piesārņojuma. Latvijas Universitātes zinātnieku komanda izstrādā unikālu antidotu jeb pretindi pret radioaktīvo piesārņojumu. Tas ļautu pasargāt iedzīvotājus ne tikai pret joda, bet arī cēzija, tallija, stroncija, rubīdija un citiem radioaktīviem nukleīdiem. Īpaši aktuāls šis jautājums kļuvis šobrīd Ukrainas kara laikā. Par pētījumu stāsta Latvijas Universitātes maģistrants Uģis Eismonts.

Pētījumi par indēm un pretindēm viduslaikos

Katra viela ir inde, bet nozīmīga ir tās deva, sacījas šveciešu 16. gadsimta ārsts Paracelzs, kuru uzskata par alķīmijas virziena - jatroķīmijas zinātnieku. Par jatroķīmiju, kad kaites ir jāārstē ar ķīmiskām vielām un pašu Paracelzu un viņa skandalozo darbību darbību stāsta Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.

Tolaik, kad darbojās Paracelzs, aptiekās cilvēku kauli un galvaskausi kā farmācijas preces bija ierasta  lieta, tā stāvot RSU Anatomijas muzeja ekspozīcijas zālē, kur redzama galvaskausa videografika, stāsta muzeja vadītāja un RSU Medicīnas vēstures institūta docente Ieva Lībiete.

Šveiciešu ārsta, alķīmiķa un botāniķa Paracelza vārdu mēs saistām ar terminu – jatroķīmija, proti, mācība, kas 16. gadsimta slimības rašanos izskaidroja ar ķīmisko procesu traucējumiem organismā. Plašāk par šo renesanses laika ārstu un ārstēšanas metodi stāsta Ieva Lībiete.