Viena no tēmām, par kuru Latvijas vēsturē trūkst godīgas sarunas, ir stāsts par vācbaltiešiem un to, kāpēc viņi lielā mērā ir tikuši izslēgti no latviešu vēsturiskās atmiņas. Vēlme šo nosacīto tukšumu aizpildīt bijusi arī viena no tikko iznākušās grāmatas “Latvieši, vācbaltieši un Krievija. Polemiska saruna” autoru motivācijām. Par mītiem saistībā ar vācbaltiešiem saruna raidījumā Zināmais nezināmajā. Kāpēc aizvien tik maz runājam par vācbaltiešiem. Kāpēc viņi lielākoties tiek asociēti ar ļaunajiem baroniem un kāpēc līdz pat 1940. gadam latviešu par savu galveno draudu uzskatīja Vāciju nevis Krieviju, vērtē vēsturnieks Gints Apals, kurš ir arī viens no grāmatas “Latvieši, vācbaltieši un Krievija. Polemiska saruna” autoriem.

Izdevniecība "Aminori" ir uzsākusi izdot populārzinātnisku grāmatu sēriju "Latvijas vēstures mīti un versijas", kas tapusi kā žurnālista Māra Zandera polemiskas sarunas ar profesionāliem vēsturniekiem par Latvijas vēsturē strīdīgām un maz cilātām tēmām.

Vēstures zinātņu doktora, diplomāta Ginta Apala grāmata “Latvieši, vācbaltieši un Krievija. Polemiska saruna” ir viens no pirmajiem sērijas izdevumiem.

Izcili zinātnieki, kuri nākuši no Latvijas

Sagaidot Latvijas 102. dzimšanas dienu, klājā laista grāmata  "CEĻŠ UZ IZCILĪBU. Latvijas izgudrotāji pasaulē". Datorzinātnieks Andris Padegs, hologrāfijas celmlauzis Juris Upatnieks,  pīpes konstrukcijas  izveidotājs Kārlis Pētersons, Estere Sāns-Takeuči, kura izveidojusi ilgstoši strādājošu bateriju  sirds stimulatora nēsātājiem,  un vēl virkne citi, kuru nopelni ir apkopoti šajā grāmatā. Ar  grāmatu „CEĻŠ UZ IZCILĪBU. Latvijas izgudrotāji pasaulē" iepazīstina tās teksta autore – žurnāliste Ilze Grīnuma.