Viena trešdaļa no saražotās pārtikas pasaulē tiek izmesta. Tas ir neticams apjoms, īpaši apzinoties, ka daļa šīs pārtikas ir ceļojusi tālu ceļu, audzēta, izmantojot daudz resursu un galu galā ir gana dārga. Viens no šādiem produktiem ir ogas - gardas, veselīgas, bet sezonālas un ātri bojājas. Diemžēl tonnām vērtīgo produktu nonāk izgāztuvēs pat nesasniedzot pircēju. Industrija jau sen meklē veidus, kā paildzināt ogu mūžu. Pašmāju zinātnieki radījuši dabisku pārklājumu, kas varētu palīdzēt.
Ar pētījumu raidījumā Zināmais nezināmajā iepazīstina Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Rūpnieciskās mikrobioloģijas un pārtikas biotehnoloģijas laboratorijas vadītājs, vadošais pētnieks Pāvels Semjonovs un un šī paša institūta zinātniskais asistents Sergejs Koļesovs.
Ogas Latvijas purvos
Purva augsne, kas ir pārmitra un barības vielām nabadzīga, ļoti patīk dzērvenēm un lācenēm, kā šīs ogas ir piemērojušās videi purvā un kāpēc ziedoši lāceņu ceri vēl neliecina par bagātīgu ogu ražu, skaidro purva eksperte, bioloģijas zinātņu doktore Māra Pakalne.
Dzērvenes, brūklenes, mellenes un zilenes ir ogas, kas aug purva malās. Vēl pie ēdamajām ogām, kas aug purvā, jāpieskaita vistenes - nelielas apaļas melnas podziņas pielipušas pie kāta, kuru klāj egļu skujām līdzīgas lapiņas, bet tās gan vairāk sastopamas purva malās, uzskaitot šajā biotopā atrodamās ogas, teic Māra Pakalne. Sfagnu sūnas, kūdra un mitrums - faktori, kas veido purvu ir arī pateicīga vide minētajām ogām.
Bet lācenes, sauktas arī par šķomenēm, šķovenēm vai mīklenēm - dzintarzeltainās un medainu garšu apveltītās ogas, ne vienmēr dodas rokā pat rūdītam šī garduma lasītājam un pēdējos gados nākas dzirdēt no ogotājiem, ka lācenes purvos iet mazumā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
---Banāni tiek nogatavināti etilēna gāzē, tos laikam ilgi uzglabāt neizdodas.
---No Polijas, kam klimats neko daudz neatšķiras no mūsējā, visu cauru gadu nāk 3 ābolu šķirnes. Paulared. Idared. Red prince. Kādā veidā viņi tiek uzglabāti nav ne mazākās jausmas. Reizēm liekas, ka no tiem āboliem kaut kas slidens ir nomazgāts nost. Bet tie ir tikai minējumi.
Ogas jāēd svaigas , dabiskā termiņā nogatavojušās , ja tas ogas nenonāk pie patērētāja uzturam ,
tad arī apstrādātas nenonāks, jo piemēram Spilva ,no ogam nemaz negatavo vienu otru sīrupu ,,,bet no dzērveņu aromatizētāja !
Ja jau Spilvas laborotorijā strādā tik izveicīgi darboņi ,kuri ražo surogātu ,tad arī šis ogu dabiskais pārklājums būs kas saķīmiķots laborotorijā ,ko nevares nomazgāt .
Ogas vajag tikai pārstrādāt !
Bet cukura rūpniecību Latvija ebrejs Levits ar Bordānu likvidējuši ,tapēc dargo daņu cukuru cilveki nespej iepirkt ,lai laicīgi pārstrādātu vasaras ogu veltes ,un ta ziemā cietīs badu ,neliešu politiķu dēļ, kuri te importē saldo kookakolu.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X