Viens piliens tur, viens šur - kā nejaušības mainījušas pasaules gaitu un ļāvušas kāpt pa slavas kāpnēm pasaulslaveniem ķīmiķiem? Vai ķīmija ir nejaušību zinātne un vai veiksmīga nejaušība ķīmijā ir ikdiena vai tomēr ilgu gadu darbs, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors, RTU Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors ķīmijas doktors Māris Turks.

 

 

Zirnekļu tīkls iedvesmo zinātniekus

Ne reizi vien plašsaziņas līdzekļos šajā gadā var lasīt ziņas par Latvijas Organiskās sintēzes institūta jauno Fitoķīmijas laboratoriju, kurā pēta medicīnā izmantojamus augu un dzīvnieku izcelsmes vielas, arī zirnekļa tīklus.

Lai arī izskatās smalks un trausls, tomēr zirnekļa tīkla pavediens ir viens no visstiprākajiem un viselastīgākajiem dabīgajiem materiāliem. Nākotnē no šāda mākslīgi radīta materiāla varētu veidot bruņu vestes un medicīnā izmantojamus materiālus. No kā sastāv zirnekļa tīkls, kas notiek zirneklim vēderā, kā viņš veido savu tīklu, kā zinātnieki to varētu atdarināt un kā notiek darbs pie tā pētniecības un sintezēšanas, stāsta Latvijas Organiskās sintēzes institūta Fizikālās organiskās laboratorijas pētnieks Mārtiņš Otikovs.