Pētījumi fizikā ir atspēriena punkts daudzām nozarēm, kuru darbība būtu grūti iedomājam bez jauniem atklājumiem fundamentālajā fizikā. Latvijas Universitātes (LU) pētnieki piedalās starptautiskā pētījumā, kur, izmantojot magnētisma īpašības, varētu rast vērtīgu pielietojumu dažādās nozarēs, tostarp, medicīnā un rūpniecībā. Par pētījumu stāsta LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesors Andrejs Cēbers, šīs fakultātes docents, vadošais pētnieks Guntars Kitenbergs un zinātniskais asistents Aigars Langins.

RTU pētnieki strādā pie datu pārraides ātruma uzlabošanas

Lai palielinātu datu pārraides kapacitāti, Latvijas pētnieku komanda radījusi inovatīvu platjoslas optiskā pastiprinātāja prototipu. Datu pārraide vienmēr saistām ar dažādiem zudumiem un signālu pārrāvumiem, lai signālu pastiprinātu, pētnieki jaunajā iekārtā izmanto īpašu šķiedru. Izgatavoto prototipu pētnieki jau kādu laiku testē un tas paredzēts, piemēram, optiskajam internetam un visam, kas saistīts ar datu pārraidi.

Jaunus risinājumus efektīvākai datu pārraidei telekomunikāciju sistēmās Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki Eiropas projektā sāka meklēt pirms trīs gadiem. Lai nodrošinātu stabilāku datu pārraidi, šajā laikā izstrādāts jauns platjoslas optiskā pastiprinātāja prototips, kurā izmantota arī īpašas formas šķiedra ar diviem apvalkiem, stāsta RTU Telekomunikāciju institūta asociētais profesors Andris Supe. Viņu papildina pētnieku komandas pārstāvis no Latvijas Universitātes - Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Jurģis Grūbe.