Par aizvadītā gada aktualitātēm tādās jomās kā astronomija un fizika, kā arī vides pētījumos esam stāstījuši iepriekšējos raidījumos, taču ne mazāk aizraujoši ir palūkoties, kādi jauni tehnoloģiju sasniegumi pasauli pārsteiguši 2018. gadā. Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts apkopojis ievērojamākos tehnoloģiju sasniegumus aizvadītajā gadā un to vidū ir gan ierīces, kas ļaus sazināties ar citā valodā runājošiem bez valodas zināšanām, gan mākslīgais intelekts, kuram piemīt iztēle, gan jaunievedumi viedajās pilsētās un daudz kas cits. Šos un citus gada nozīmīgākos veikumus tehnoloģiju jomā vērtē Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" projektu vadītājs Neils Kalniņš un tehnoloģiju un IT eksperts Reinis Zitmanis.

"Mūsuprāt, pats galvenais nozīmīgākais attīstības process, kas ir noticis pagājušajā gadā, ka mašīnu savstarpējā saziņa reālajā laikā mobilajā tīklā tuvāk kā nekad agrāk. Esam tuvu tam mirklim, kad mašīnas savstarpēji varēs sazināties tikpat ātri un efektīvi kā cilvēki," norāda Neils Kalniņš.

5G tehnoloģiju attīstības bums un viss ar to saistītais ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem, par kuru runājuši mediji, industrija, patērētāji un tehnoloģiju ražotāji

Skatoties uz tehnoloģijām kopumā, labā ziņa Latvijas uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem, kā arī tiem, kas domā par jaunām biznesa attīstības tendencēm, jau kuro gadu runājam par biotehnoloģijām. Tā ir informācija, komunikāciju tehnoloģijas, enerģētika un vide, domājot ne tikai par dabas vidi, bet arī pilsētvidi, kurā dzīvojam.

"5G tehnoloģiju ieviešanas vilnis dos lielu ieguldījumu pilsētvides attīstībā, sakārtošanā un ērtākas un drošākās vides izveidei nākotnē, gan būs izmaksās efektīvāka," atzīst Neils Kalniņš.

Reinis Zitmanis īpaši izceļ citas divas lietas – sapratni par “blokķēdi” un tās tehnoloģiju, kas nodrošina datu izsekojamību un arī argumentētās realitātes un viltus ziņu uzplaukumu, kur redzam, ka citiem cilvēkiem montē virsu citu cilvēku sejas un nevari pateikt, cik tas ir patiesi vai nē.

"Cilvēki aizvadītajā gadā nedaudz pamodās un saprata, ka viss nav tik skaisti kā gribētos. Cilvēki, man ir tāda cerība, saprata, ka ir jāsargā pašiem savi dati, ka internets nav tikai tā, ka viss ir forši," bilst Reinis Zitmanis.

Nobela prēmija medicīnā

Atskatoties uz pērnā gada notikumiem medicīnas zinātnē, ir jāmin 2018. gada Nobela prēmijas laureāti medicīnā - ASV zinātnieks Džeimss Elisons un japāņu imunologs Tasuku Hondzjo, kuri šo balvu ieguva par pētījumiem vēža ārstēšanā.

Abu minēto imunologu pētījumi sākās jau pirms vairāk nekā divdesmit gadiem un zāļu radīšanas procesā tika ieguldīti 15 gadi. Runa ir par medikamentu, kas aktivē tās šūnas, kuras savukārt iznīcina vēža šūnas. Bet par to, kā tas darbojas un kā cilvēka organismā notiek šūnu, tā teikt, kaujas, blēdīšanās un informācijas padeve, skaidro Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskā direktore un vadošā pētniece Aija Linē. Viņa stāstu sāk par Džeimsa P. Elisona izpētīto olbaltumvielu, kas darbojas kā “imūnsistēmas bremze". Imunologs izpētīja, kā šis bremzes apturēt, lai labās šūnas uzbruktu tām sliktajām, tām audzēja šūnām. Savukārt Tasuku Hondzjo izpētīja citu olbaltumvielu vai proteīnu, kas palīdzēja radīt zāles cīņā pret ādas un plaušu vēzi.