Par gana lielo Latvijas diasporu Lielbritānijā politiķi un citi lēmumu pieņēmēji pēdējo  gadu laikā runā daudz. Tās aktivitātāšu atbalstam varam atrast arī dažādas valsts budžeta programmas un netrūkst arī vismaz formālu valsts un dažu pašvaldību aicinājumu atgriezties. Savukārt, pēdējās Saeimas vēlēšanās Latvijas diaspora Lielbritānijā kļuva par nopietnu priekšvēlēšanu cīņu lauku arī Latvijas politiķiem. Taču, cik daudz mēs no tiesas zinām par tur - Lielbritānijā, dzīvojošo Latvijas iedzīvotāju pielāgošanās praksēm? Cik aktuāla ir aizbraukušo nacionālā identitāte? Atbildes uz šiem jautājumiem meklējis arī Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks Mārtiņš Kaprāns, kurš raksta grāmatu par Latvijas iedzīvotājiem Lielbritānijā.

Pētnieks atklāj, ka manuskripts taps līdz gada beigām, viņš vēlas, lai pētījums būtu interesants plašākai auditorijai.

"Lielbritānija ir lielākā no Latvijas izbraukušo cilvēku mītnes zeme pēdējo 15 gadu laikā. Pēc piesardzīgiem datiem tur dzīvo 110 tūkstoši no Latvijas aizbraukušo," atklāj Kaprāns.

Viņš arī norāda, ka Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas migrantu kopums ir ļoti daudzveidīgs.

"Izteikts Latvijas sabiedrības mikromodelis, tur ir zināma sabiedrības elite, arī kultūras elite, ir arī cilvēki ar dažādu izglītību, darba pieredzi. Viņi lielā mērā reprezentē Latvijas sabiedrību," uzskata Kaprāns.

Kaprāns atzīst, ka pašlaik viņa pētnieciskās intereses ir saistītas ar cilvēkiem, kas strādā mazkvalificētu vai vidēji kvalificētu darbu.

Lībieši Latvijā

Ik pa laikam pavīd informācija par pēdējo mūžībā aizgājušo lībieti. Tas it kā liecinātu, ka šī senā tauta un tās valoda vairs Latvijā nav sastopama. Bet lībieši tomēr ir, strādā un par katru cenu cīnās par savas kultūras un valodas saglabāšanu, kā arī iespēju saņemt valstisku atbalstu. Par lībiešiem Latvijā un to kultūras un valodas saglabāšanas izaicinājumiem stāsta Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits un Salaspils kora "Lōja" diriģents Ģirts Gailītis.

Ar putnu modināšanas dziesmu, sveicienu klausītājiem lībiešu valodā, kā arī daudziem pārsteidzošiem faktiem aizrit saruna kopā ar Valtu Ernštreitu un Ģirtu Gailīti. Vairākos brīžos it kā caur joku atklājas arī grūtības, kas pavada lībiešus viņu kultūras stiprināšanā. Turklāt jāatceras, ka runājam nevis par vienu no vairākām minoritātēm, bet Latvijas pirmiedzīvotājiem, kuriem tomēr brīnumainā kārtā izdevies piemānīt vēstures gaitu un, spītējot visam, saglabāt savu eksistenci.