Nesen raidījumā runājām par misijām uz Marsa un secinājām, ka cilvēka soļi uz sarkanās planētas ir vēl krietni tāla nākotne. Taču mūsu planētai vistuvākais objekts Visumā ir Mēness, Zemes pavadonis, uz kura reiz cilvēki spēruši soļus. Pēdējos gados sākusies dinamiska stafete uz Mēnesi. Sākot ar derīgajiem izrakteņiem, beidzot ar plāniem radīt pirmo cilvēku apmetni uz Mēness - mūsu planētas pavadonis šobrīd kļuvis par iekārotu objektu gan privātajām kompānijām, gan valstu finansētajām kosmosa institūcijām.

Kāda šobrīd ir interese par Mēnesi, vai un kad cilvēki dosies misijās uz šo pavadoni, un kādas ir zinātniskās un ekonomiskās intereses, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē IT speciālisti un astronomijas entuziasti Ints Ķešāns un Raitis Misa.

Raitis Misa vērtē, ka programmas "Artemīda" (Artemis) misija uz Mēnesi dosies jau šogad, lai pārbaudītu visi aparatūru, kas nepieciešama nākamajam startam, kad būs cilvēki, kas aplidos Mēnesi. Nolaišanās vēl nenotiks.

Daudz jau kosmosā izpētīts ar robotu palīdzību, kāpēc tomēr vajag cilvēkiem doties.

"Līdz šim ir atklāti seši unikāli kristāli, kas ir uz Mēness, bet nav uz Zemes. Ja tur aizbrauktu viens ģeologs, viņš nedēļas laikā atklātu vēl sešus," uzskata Raitis Misa. "Atbilstošas kvalifikācijas cilvēks to izdarītu simtreiz ātrāk."

"Robotizētām misijām noteikti ir sava vieta, bet viņas nedarīs visu vēl diezgan ilgi. Mums vēl ir kur attīstīties, lai viņas būtu tik inteliģentas, cilvēka smadzeņu līmenī. Cilvēkam vēl kādu laiku būs vieta," norāda Ints Ķešans. "Otrs, kāpēc mēs vispār kaut kur braucam apskatīt dabas objektus, skaisto ūdenskritumu, vēl kaut ko?"