Sociālie tīkli ļauj gana ātri uzzināt, ka šur tur mežā salasāmas jau pirmās bekas, tuvojas gaileņu sezona un tūlīt, tūlīt jābūt arī meža zemenītēm. Pēcāk jau būs pieejamas meža avenes un mellenes, no kurām pēdējās kļuvušas arī par būtisku Latvijas eksporta preci. Un vēl pēc tam jau laiks rudens veltēm. Pastāv uzskats, ka Latvijas iedzīvotāji ir gana čakli meža velšu lasītāji, lai gan precīzu datu par to trūkst. Skaidrs gan ir tas, ka mūsu stratēģijas - kā un kāpēc mēs ejam mežā, lai lasītu sēnes un ogas, atšķiras un šīs prakses ir arī pētnieku uzmanības lokā. Ko var uzzināt, skaidrojot, kāpēc un kā cilvēkiem vajag ogot un sēņot, atklāj Baltijas studiju centra vadošais pētnieks, pēcdoktorants Miķelis Grīviņš.

Dabas muzeja pētnieki atklājuši retu orhideju sugu - garlapu cefalantēru

Pirms pāris dienām Latvijas Dabas muzejs izziņoja priecīgu jaunumu - šī gada 5. jūnijā Dabas muzeja botāniķes Līvānu novada Turku pagastā atradušas Latvijā ļoti retu orhideju sugu - garlapu cefalantēru.

Garlapu cefalantēra sastopama skrajos, saulainos lapkoku mežos, krūmājos un meža pļavās. Zied maijā un jūnija sākumā. Ilgus gadus tika uzskatīta par izzudušu.

Dabas pētnieki iet dabā meklēt augus pēc trim metodēm- viena, kad dodas uz konkrētu vietu, kur ir zināma atradne, otra metode, kad pētnieki vienkārši dodas nezināmā virzienā un vietā un cer kaut ko uziet un trešā metode, kad meklējot citus augus atrod ko retu un interesantu – tā savas darba metodes izskaidro Latvijas Dabas muzeja botāniķe Lauma Miķelsone-Šibeika, kura jūnija sākumā kopā ar kolēģi uzgāja garlapu cefalantēru – ļoti retu savvaļas orhideju sugu.

Laumas kabinetā varu apskatīt datorā ievietotu attēlu, jo augs ir ļoti rets, ļoti aizsargājams un tāpēc pētnieces to tikai nofotografēja – garam šaurām lapām un uz kātiņa rindā balti apaļi ziedi sarindojušies, kā teikusi Laumas kolēģe – kā tādi putniņi satupuši. Tiešām, ieskatoties vērīgāk, atgādina resnus mazputniņus uz zara.

Kā teic Lauma Miķelsone-Šibeika, nevar apgalvot, ka šī suga Latvijā būtu izzudusi, jo jau agrāk dabas pētnieki šo augu ir uzgājuši. Taču tas ir noticis ļoti reti.