Raidījumā Zināmais nezināmajā pievēršamies cilvēka organisma sarežģītībai. Cilvēkā ik brīdi notiek daudz un dažādi procesi – vielas mūsu orgānos un asinsritē iekļūst un izkļūst un, lai visi šie procesi noritētu kā nākas, neiztikt bez mikroelementiem, par kuriem gana bieži dzirdēts, runājot par to, kas nu mūsu organismam ir jāuzņem un cik lielās devās. Bet kas tad ir šie svarīgie spēlētāji organisma vielmaiņas spēlē, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras lektore un ķīmiķe, bioķīmiķe Irina Kazuša.

"Cilvēks ir visēdājs, cilvēkā ir daļa no zālēdāja un daļa arī no plēsēja. Tāpēc ir tās molekulas, kas mums noteikti jāuzņem ar uzturu, jo mūsu vielmaiņa tās nespēj sintezēt. Mikroelementi kopā ar vitamīniem un makroelementiem, kas vispār būvē mūsu vielmaiņu, ir tie, kas veido mūsu visu ķermeni," skaidro Irina Kazuša.

Kā būtu pareizi dzīvot, lai organismā viss būtu līdzsvarā?

"Tad ir jādzīvo mierīgi: lēnām no rīta pameditē, skaisti pabrokasto, bez steigas aizbrauc uz darbu un nesaspringstot ēd ļoti pilnvērtīgu uzturu. Bet mēs saprotam, ka tas ir stipri fantastiski," ar smaidu atzīst Irina Kazuša.

Runājot jau nopietni, viņa bilst, ka pilnīgi atteikties no vitamīnu komplektiem un minerālvielu komplektiem nevajadzētu, sevišķi, ja cilvēks jūt, ka viņam ir gan stress, gan steiga, gan viņš novērtē, ka uzturs nav pietiekami labs. 

"Vajag to vidusceļu, nevar pāriet strikti tikai un vienīgi, teiksim, uz gaļas produktiem un tikai vienīgi augiem. Ļoti vērtīgs uzturprodukts ir piens. Un diemžēl pienu mūsu jaunā paaudze noniecina un aizmirst pavisam vienkāršu patiesību, mēs esam zīdītāju.

Un vēl vienkāršāka patiesība ir tā, ka cilvēka pieaugšanas vecums nav kā trusim vai tai pašai govij. Tie nav pāris gadi. Cilvēka pieaugšanas vecums vēl aiz pubertātes sniedzas," stāsta Irina Kazuša.

Ar diētu ievērošanu jauni puiši un meitenes, it sevišķi, ja sāk sportot un aiziet galējībās, apdraud savu veselību, jo tanī brīdī viņi vēl nav pieauguši.

Vitiligo - neparasta ādas pigmentācija

Viena no vismazāk izzinātajām un sarežģītāk ārstējamām ādas slimībām, kas izplatīta visā pasaulē, ir vitiligo. Parasti to atpazīst pēc dažādas formas un lieluma laukumiem uz ādas, Lai gan vitiligo mēdz pievērst apkārtējo cilvēku skatienus, īpaši vasarās, šī ādas pigmentācija pa īstam pierāda, ka atšķirīgais var būt skaists. Kāpēc vitiligo veidojas un kuros brīžos nepieciešams doties pie speciālista, stāsta Rīgas 1. slimnīcas ārste-dermatoloģe Jolanta Purniņa.

Ādas hroniska saslimšana, kad tiek skartas melanocītu šūnas, tās pazūd un uz ādas veidojas balts plankums. Šīs saslimšanas nosaukums vitiligo it kā izklausās mūsdienīgs, bet patiesībā cilvēces vēsturē tā ir pazīstama sen, aprakstīta dažādos avotos, un cilvēki to pat jaukuši ar lepru. Tomēr vitiligo ir neinfekcioza saslimšana, un ar nošķaudīšanos to iemantot nevarēs.

Reizēm vitiligo var mazināt pavisam nesaistīti faktori – prettuberkulozes līdzekļu vai antibiotiku lietošana. Ir daudz pēkšņu sakritību, ko pierādīt grūti. Nereti cilvēkiem ar vitiligo un it īpaši sievietēm grūti pieņemt balto plankumu radītās vizuālās pārmaiņas izskatā, ko pamana arī apkārtējie, taču tajā pašā laikā gan Latvijā, gan pasaulē ir fotogrāfi, kas tieši šajās atšķirībās saredz skaisto un pat veido fotosesijas ar cilvēkiem, kuri saskaras ar vitiligo. Ārste Jolanta Purniņa savā praksē ar vitiligo pacientiem saskaras diezgan daudz, jo Rīgas 1. slimnīcā kā vienīgajā Latvijā pieejams Excimēra lāzeris, kas stimulē pigmentšūnu veidošanos baltajā laukumā. Protams, vēl tiek lietoti lokālie krēmi un citas metodes.