Muskuļi cilvēka ķermenī ikdienas veic darbu, kuru mēs nereti uztveram kā pašsaprotamu. Kā darbojas muskuļi mūsu ķermenī un kā mēs ar savu dzīves veidu varam veicināt vai arī apgrūtināt to darbu, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Latvijas Universitātes Sporta zinātnes programmas vadītāja, asociētā profesore Līga Plakane.

Tapusi jauna bezkontakta melanomas skrīninga iekārta

Ādas vēža jeb melanomas savlaicīga diagnostika ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem, lai to veiksmīgi ārstētu. Medicīnā jau tiek lietoti dermatoskopi ādas veidojumu pārbaudei, taču nesen pētnieku komanda nākusi klajā ar jaunu bezkontakta melanomas skrīninga iekārtu. Tā ļautu veikt precīzu, vienkāršu un ātru ādas veidojumu analīzi jebkuram lietotājam bez iepriekšējām zināšanām. Kā tad iekārta darbotos un kam tā īpaši noderētu? Par multispektrālu bezkontakta melanomas skrīninga iekārtu stāsta jaunuzņēmuma “Bdetect” vadītājs, ekonomikas doktora kandidāts Ronalds Skulme, inženierzinātņu doktors Rīgas Tehniskajā universitātē Dmitrijs Bļizņuks, kā arī Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biofotonikas laboratorijas vadošā pētniece Ilze Ļihačova.

Saskaņā ar starptautisku publikāciju datiem melanoma ir tas ļaundabīgais audzējs, kas izraisa lielāko daļu ar ādas vēzi saistīto nāves gadījumu. Katru gadu visā pasaulē melanoma izraisa aptuveni 55 000 nāves gadījumu. Ādas veidojumu pārbaudei dermatologi un onkologi lieto dermatoskopus, bet tāpat var rasties grūtības atšķirt, vai tā tiešām ir melanoma, vai arī kāds labdabīgs veidojums. Risinājumu meklējuši arī Latvijas pētnieki, ievācot datus un galarezultātā izstrādājot iekārtu melanomas diagnostikai, kas strādā bezvadu režīmā un piedāvā arī citas tehniskas priekšrocības. Viena no iekārtas izstrādātājiem, pētniece Ilze Ļihačova uzsver tieši ādā esošo pigmentu analīzes nozīmi, lai ieraudzītu melanomu un pieņemtu lēmumu par diagnozi. Šie pigmenti jeb hromoforas ir melanīns, ko redzam dzimumzīmēs, un tās var būt tumši, gaiši, oranžīgi brūnas. Otrs pigments ir hemoglobīns, kas atrodams asins sastāvā.

Melanomas skrīninga iekārtu šobrīd piedāvā jaunuzņēmums “Bdetect”. Melanomas skrīninga iekārta prezentēta arī Baltijas biznesa tehnoloģiju izstādē “RIGA COMM”. Plašāku informāciju par iekārtu var iegūt, apmeklējot jaunuzņēmuma mājas lapu.