Kuram gan kopš bērnības nav mācīts, ka rokas un augļi un dārzeņi, ko ēdam ir jāmazgā. Taču izrādās ir tādi parazīti, kas apdzīvo gan ogas, gan salātlapas, kurus nemaz īsti nevar nomazgāt. Lai arī parasti par inficēšanos ar parazītiem runājam, piesaucot termiski neapstrādātu gaļu vai nemazgātas salātu lapas, izrādās gana bīstamas šajā ziņā var būt arī ogas un daudz kas cits, kas šajā sezonā ir aktuāls. Kāpēc un kā ogas var līdz mums atnest ar aci nesaskatāms parazītus, kas tālāk cilvēka organismā turpina savu dzīvi, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro zinātniskā institūta BIOR pētniece Gunita Degsne.

Mūsu mājas mīluļu nevēlamie "apakšīrnieki"

Ir neskaitāmi mājdzīvnieku parazīti, kas apdzīvo visu organismu – dažādi tārpi un vienšūņi, kuri par mājvietu ir izvēlējušies mūsu suni vai kaķi. Kādi ir šie „apakšīrnieki”, kā tie nonāk dzīvnieku un viņu saimnieku organismā un kas jāņem vērā, lai mājas mīluļi neiedzīvotos šādos parazītos?

Izdrukājusi lapu, kur sazīmēti tārpi, kukaiņi, vienšūņi, veterinārārste Solvita Buivide stāsta, ka precīzs to sugu skaits nav zināms, bet mājdzīvnieka organismā to var būt gana daudz. Viņa vairakkārt uzver regulāras attārpošanas nepieciešamību, kā veidu, kas palīdz tikt vaļā no nevēlamajiem viesiem suņa vai kaķa organismā. Veidi, kā mūsu mājas mīluļi var inficēties ar parazītiem, ir vairāki, piemēram, grūsna sunene vai kaķene dzemdējot savus pēcnācējus, tiem nodod tālāk mantojumā šos nevēlamos “apakšīrniekus”.