Skaidrs, ka par atklājumiem medicīnā, vērtējot tikai vienu gadu, ir sarežģīti runāt. Bieži zinātnieki nāk klajā ar šķietami nozīmīgiem risinājumiem, taču paies vēl daudzi gadi, līdz, piemēram, jaunas zāles tiks izmēģinātas un uzlabotas klīniskajos pētījumos. Taču, lai nu kur, medicīnā jaunu pavērsienu noteikti netrūkst. Kādi ir nozīmīgākie 2019.gada notikumi medicīnā? Atbildi raidījumā Zināmais nezināmajā mēģinām meklēt kopā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Iekšķīgo slimību katedras vadītāju, profesoru, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galveno speciālistu Aivaru Lejnieku un P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgu, Latvijas Universitātes profesoru Daini Krieviņu.

Aivars Lejnieks norāda, ka būtiskas ir inovācijas, kas ietekmējušas pacientu dzīvildzi, uzlabojuša veselību un samazinājušas pacientu mirstību. Tie ir gan medikamenti, gan tehnoloģijas.

Lejnieks norāda, ka būtiska inovācija ir medikaments osteoporozes ārstēšanai, kas apstiprināts ASV. Tas samazina kaulu sabrukšanu un veicina arī kaulu veidošanos. Samazina lūzumu riskus par apmēram 50 %. Eiropā vēl tas nav akceptēts.

Dainis Krieviņš atzīst, ka runājot par medikamentiem, katrā nozarē ir daudz jaunu attīstību un inovāciju. Diemžēl arvien mazāk jaunas molekulas tiek atrastas. Būtiska ir personalizētās medicīnas attīstība, lai palīdzētu konkrētam pacientam.

Tehnoloģijas, kas radīja būtisku pavērsienu medicīnas vēsturē

No subjektīviem spriedumiem, par to, kā varētu būt, līdz precīziem aprēķiniem un secinājumiem - šādi varētu raksturot diagnostiku medicīnā dažādos vēstures posmos. Nonākt pie skaidrības, kas pacientam kaiš, laika gaitā palīdzējušas gan nejauši, gan speciāli radītas metodes un tehnoloģijas. Tas noder arī mūsdienu medicīnā, kad diagnozi var atklāt pat tad, ja cilvēks ārēji izskatās vesels. Kuras tehnoloģijas radīja būtisku pavērsienu medicīnas vēsturē, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas vēstures institūta docente Ieva Lībiete.