Dabas pētnieki ceļ trauksmi par to, ka visā pasaulē samazinās plēsēju populācijas – kā uz sauszemes, tā arī jūrā. Bet kāda ir situācija Latvijā – kā mainās plēsēju skaits un dzīves kvalitāte un kā šīs izmaiņas ietekmē ekosistēmu kopumā?

Ar Latvijas lielajiem plēsējiem – vilkiem, lāčiem un lūšiem, droši vien uz vienas meža takas cilvēki labprāt nesatiktos. Tomēr skaidrs, ka šiem dzīvniekiem ir būtiska loma veselīgas ekosistēmas uzturēšanā. Tiesa, gana bieži, diskutējot par vilku, lāču un lūšu situāciju Latvijā, grūti izvairīties arī no kaismīgām diskusijām, jo šeit saduras lauksaimnieku, mednieku un dabas intereses. Šobrīd Latvijā aktuālas diskusijas, vai nebūtu jāierobežo lūšu medības. Vai tik tiešām jāsatraucās par plēsēju populāciju Latvijā? Par lielo plēsēju situāciju Latvijā raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš un Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.

Latvijas Dabas muzejā aplūkojama izstāde “Svešie mūsu dabā”

Vārds „svešie” bieži vien apzīmē ienācējus no citas vietas, bet ne vienmēr tos vajadzētu uzskatīt par citplanētiešiem. Par „svešajiem” mēs varam runāt arī augu, dzīvnieku un sēņu sugu gadījumā. Latvijas Dabas muzejā atklātā izstāde “Svešie mūsu dabā” ļauj iepazīt vairākas sugas, pie kurām jau nereti esam tik ļoti pieraduši, ka par svešām vai draudīgām tās vairs neuzskatām.

Svešās jeb svešzemju sugas ir tās, kas lielākoties ar cilvēka palīdzību ir izplatījušās ārpus sava dabiskā areāla. Šīs sugas nonāk pie mums Latvijā, dažas iedzīvojas, dažas ne. Tās, kas iedzīvojas, var kļūt arī invazīvas, proti, tās var nodarīt reālu kaitējumu vietējām sugām vai cilvēkam, bet tas nenozīmē, ka visas svešās sugas ir invazīvas. Turklāt ir arī ļoti seni ienācēji, kas iekļāvušies vietējā florā un faunā, un neseni svešie, kuru ietekme vēl nav saprasta.

Par svešzemju, kā arī invazīvajām sugām stāsta Latvijas Dabas muzeja vecākā ekoloģe Lauma Kupča un vecākā botāniķe Laura Grīnberga.

Izstāde „Svešie mūsu dabā” Latvijas Dabas muzejā būs apskatāma līdz 2020. gada 8. martam.