Profesors Andris Jumtiņš nule kā saņēmis Paula Stradiņa balvu par izcilu ieguldījumu ortopēdijā. Tas mudināna arī mūs pievērsties pētījumiem ortopēdijā un skaidrot, kas ir tie jautājumi, uz kuriem zinātnei šajā jomā aizvien nav atbilžu.

"Tas ir ļoti augsts novērtējums manam darbam. Tas ir augstākais apbalvojums ķirurģijā Latvijā," atzīst Andri Jumtiņš. "Pauls Stradiņš teicis, ka medicīna ir arods, zinātne un māksla. Ceru, ka man ir izdevies katrā no šiem punktiem iedot kaut mazumiņu."

“Rokas nomazgāji?” izstāde atgādina - rokas mazgāt vajag

“Rokas nomazgāji?” - tas ir jautājums, ko Covid-19 pandēmijas laikā cilvēki noteikti būs sākuši cits citam uzdot aizvien vairāk. Taču ar šādu pašu nosaukumu interesentus aicina arī izstāde Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā. Tā iepazīstina ne tikai ar pašreizējās globālās situācijas saistību ar roku mazgāšanu, bet arī higiēnas vispārīgo nozīmi, vēsturi un dažādu infekciju izplatīšanos.

Nereti, pieminot vārdu “viduslaiki”, tiek runāts par netīrību, nemazgāšanos un slimību izplatīšanos. Jā, tā tas bija, naktspodu saturs un viss cits tika izgāzts vienuviet, taču nebūtu pareizi uzskatīt, ka viduslaiki ir atskaites punkts tam visam. Patiesībā pilsētas, kurās nevaldīja nekāda tīrība, pastāvēja vēl agrāk, un problēmas ar tīrību bija arī pēc viduslaikiem.

Lai gan ziepes vārīja jau no seniem laikiem un veļas mazgāšanai izmantoja arī pelnus, tikai pamazām cilvēki saprata, kā rodas saslimšanas un kā higiēna var pasargāt no dizentērijas, holeras, tuberkulozes, spāņu gripas, parazītiem un citām slimībām. Nekas nav mainījies arī šobrīd, Covid-19 apstākļos, un par mazgāšanās vēsturi stāsta Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenais speciālists Artis Ērglis.

Izstādi ar šim laikam tik atbilstošu nosaukumu “Rokas nomazgāji?” Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā bija plānots atklāt šī gada martā, taču ironiskā kārtā izstādi par roku mazgāšanu ārkārtējās situācijas dēļ nācās slēgt, lai sabiedrība gan ievērotu distancēšanos, gan valkātu sejas maskas, gan mazgātu rokas. Atklāšana notika virtuālā vidē, bet kopš maija, kad muzeji atkal atvēra savas durvis, izstādi apmeklējuši daudzi interesenti.

Lietojot mutes un deguna aizsegus un ievērojot citus drošības pasākumus, izstāde interesentiem apskatāma līdz šā gada 30. decembrim. Aktuālā informācija un izstādes fotogrāfijas pieejamas Paula Stradiņa Medicīnas vēsture muzeja mājas lapā un “Facebook” lapā.