Medijos pēdējās nedēļās daudz ir runāts par jauno ārstu centieniem tikt sadzirdētiem un viņu aicinājumu politiķiem turēt pirmsvēlēšanu solījumus. Raidījumā Zināmais nezināmajā arī runājam par un ar mediķiem, tiesa gan nedaudz no citas skatupunkta. Medicīnas māsas esam ieraduši redzēt kā profesionālas sava darba darītājas. Tomēr mazāk runājam par to, ka arī māszinības ir lauks, kur tiek veikti pētījumi un meklētas atbildes uz problēmām un izaicinājumiem, ko rada praktiskā dzīve slimnīcās un citās medicīnas iestādēs. Pavisam nesen no vienas no labākajām ASV bērnu slimnīcām ir atgriezusies Katrīna Belouško. Viņa ir medicīnas māsa, kura, iegūstot kādu īpašu stipendiju, jaunas zināšanas smēlusies ASV un atvedusi jaunas vēsmas arī uz Latviju. Saruna par jaunajām zināšanām un vēsmām, kas valda šajā profesijā, un to, kādus pētījumus veic medmāsa tepat Latvijā.

Katrīna Belouško ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Intensīvās terapijas māsa, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes maģistra studiju programmas “Māszinības” 2. kursa studente, kā arī Rūšu ģimenes stipendijas laureāte. Un pateicoties šai stipendijai, viņai bija iespēja doties uz ASV pieredzes apmaiņā.

Tīras vides uzturēšana slimnīcās

Ikvienā no mums un arī mums apkārt ir miljoniem un miljardiem baktēriju, vienšūņu, sēnīšu un vēl daudz citu mikroorganismu. Mikrobi dzīvo uz ādas, uz durvju rokturiem, uz mūsu mobilajiem telefoniem, uz grīdas. Tie ir veikalā, mājās, sabiedriskajā transportā, it visur. Bet ir tādi specifiski mikrobi, kuri mīt tikai slimnīcās un, ņemot vērā specifisko vidi tur – cilvēkus ar dažādām saslimšanām un nepārtrauktu zāļvielu līdzas esamību, šie mikroorganismi ir negantāki,  salīdzinot  ar citiem savas pasaules brāļiem un māsām. Vairāk par to stāsta infektoloģe, pediatre un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, bērnu slimību klīnikas virsārste Gunta Laizāne.