Skaidrs, ka pieprasījums pēc zivīm un jūras produktiem pasaulē aizvien pieaug, taču dabas resursi, lai nodrošinātu šo pieprasījumu, ir ierobežoti. Šogad Pasaules dabas fonds, aicinot atteikties no Eiropas zušu patēriņa, turpina kampaņu par atbildīgu zivju patēriņu. Pērn kampaņas galvenais varonis bija Baltijas menca. Abu šo sugu dzīvesstāsts ir gana atšķirīgs, taču tās vieno tas, ka populācija ir ļoti sliktā stāvoklī. Eiropas zušu populācija pēc dažādām aplēsēm pēdejo 40 gadu laikā samazinājušies par 90 - 95 %. Kāpēc tā un vai zuti maz vairs var glābt? Kādas ir zušu nākotnes izredzes un vai zinātniekiem izdosies atminēt zušu dzīves lielāko noslēpumu - kāpēc tie vairojas vien Sargasu jūrā? Interesējamies arī par to, kas būtu tās izmaiņas ikdienas patēriņā, kuru virzienā jādodās. Stāsta Pasaules Dabas fonda projektu vadītāja Elza Ozoliņa un Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Matīss Žagars.

"Man liekas, ka zutis ir viedokļu līderis vai influenceris, kurš iet pa priekšu stāstam par to, ka mums vispār jādomā par ilgtspējīgāku zivju vai dabas resursu patēriņu," uzskata Matīss Žagars.

"Zutis ir superīgs stāsts un cilvēku acīm raugoties interesants stāsts un caur to var pastāstīt vispār par to, kā mēs ietekmējam ar saviem ikdienas paradumiem zivju resursus," turpina Žagars.

Zutis ir dārgākā Latvijas zivs un 6% saka, ka ikdienā to patērē. Žagars retoriski jautā, kuri tie ir. Visticamāk kāds, kas zvejo zušus.

"Tā zivs nav ne tik viegli pieejama, ne tik lēta, lai ikdienā ēstu. Arī ļoti trekna," norāda Žagars.

Tāpat viņš min salīdzinājumu, ka ar zušu patēriņu ir līdzīgi kā ar ar plastmasas maisiņu lietošanu vai citām vides iniciatīvām, jautājums ir par izmaiņām cilvēka domāšanā, kam ir plašāki pozitīvi efekti. 

"Vai mēs ar šo izglābsim Eiropas zuti - bez izlikšanās varu teikt, ka, visticamāk, nē. Tām ir jābūt daudz plašākām aktivitātēm un starptautiskā organizācijas darbojas pie tā, lai samazinātu zveju un pārējo. Nav tā, kā mēs viņu šādā veidā izglābsim, bet zutis kā "postera puisis" stāstam vispār par ilgtspējīgāku ūdeņu lietošanu," atzīst Žagars.