Grenlande ir pasaulē lielākā sala, tā sevī slēpj lielāko ledus apjomu visā Arktikā un tās dzīles ir četrus miljardus sena vēsture. Šī sala ir ne tikai unikāls vēstures arhīvs savdabīgā saldētavā, tā ir arī paradīze polārpētniekiem. Polārpētnieki no Latvijas atkārtoti devušies ekspedīcijā uz Grenlandi - lielāko salu pasaulē, kur Kānākas pilsētas tuvumā veikuši mērījumus ledājos. Kā pētniekiem gājis un kas atklāts, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta polārpētnieks, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Jānis Karušs.

Pirms doties uz Grenlandi, stāsts par ekspedīciju uz Panamu

Panama ir valsts Centrālamerikā un to raksturo tropu meži ar lielu sugu daudzveidību. Pirms dažiem gadiem turp bija devusies arī Latvijas zinātniece, lai pētītu dzīvību uz tropu koku lapām. Iegūto datu ir tik daudz, ka tos varētu turpināt analizēt arī šobrīd. Kāds bijis pētnieku uzdevums, kādi ir sasniegtie rezultāti un kāpēc šādas eksotiskas ekspedīcijas ir nepieciešamas, stāsta pētniece Anna Mežaka.

Vai ir iespējams pētīt tropu lielo bioloģisko daudzveidību, bet darīt to, ja skatāties uz koku lapām un pavisam nelieliem organismiem? Jā, tas ir iespējams, un tieši to pirms dažiem gadiem veikusi arī Anna Mežaka - bioloģijas zinātņu doktore un Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta vadošā pētniece.

Šajā reizē ar laika distanci atskatāmies uz pētnieces un viņas kolēģu paveikto Centrālamerikas valstī Panamā, lai gan nekas jau nav beidzies. Viena ekspedīcija noslēdzas, bet tā iedod gan jaunas zināšanas par datu ievākšanu, gan materiālu, ko analizēt arī nākotnē. Tropus Anna Mežaka pētījusi kopā ar zinātniekiem no Panamas un Vācijas, un tālāk pētniece stāsta par to, kam tad šajā daudzveidīgajā tropu pasaulē īpaši pievērsta uzmanība.