Padomju okupācijas laika īslaicīgās aizturēšanas izolatora telpās Cēsīs jau kopš vasaras skatāma ekspozīcija „Sirdsapziņas ugunskurs”. Tā ir pastāvīga vēstures ekspozīcija, kas vēsta par kādreizējā Cēsu apriņķa iedzīvotāju pretošanos okupāciju varām no 1940. līdz 1957. gadam.

Pašaizliedzība, drosme un līdzcilvēku atbalsts – Cēsu apriņķī Otrā pasaules kara laikā bija daudzveidīga pretošanās kustība, kas iestājās gan pret nacistisko, gan padomju okupāciju un rosināja vietējos cīnīties par valsts neatkarību. Lai arī rezultāts šīm kustībām runāja par sliktu un Otrā pasaules kara beigas iezīmēja vairākas desmitgades padomju režīmā, šī vēstures lappuse stāsta par tiem cilvēkiem, kuri bija gana drosmīgi, lai stātos pretim stiprākam spēkam un kuri bija ne mazāk drosmīgi, lai šos cilvēkus slēptu, tiem palīdzētu un atbalstītu. Par pretošanās kustībām un to, kā 18. novembri atzīmēja pirmajos padomju gados, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta ekspozīcijas kuratore Elīna Kalniņa.

2017. gada 18. novembrī ekspozīcijas "Sirdsapziņas ugunskurs" kuratore Elīna Kalniņa aicināja uz lekciju par pretošanos pirmajai padomju okupācijai - notikumu, kas risinājies Cēsīs 1940. gada 18. novembra priekšvakarā. Lekcija notika Skolas ielā 4, kur tagad atrodas mākslas telpa "Mala", bet 1940. gadā dzīvoja stāsta varones māsas Austra un Velta Ēvelītes.

Klausies stāstu par ekspozīciju "Sirdsapziņas ugunskurs" arī raidījumā Augstāk par zemi.