Lai arī pilsēta ir vide, kuru par savu pasludinājis cilvēks, iekārtojot to ērtu sev - ar ielām intensīvai auto satiksmei, ēkām, piemērotām dzīvošanai un darbam, lielveikaliem un pārējo infrastruktūru, arī pilsētā ienāk daba. Putni gadsimtu laikā prasmīgi iemanījušies dzīvot mūsu tuvumā un dažkārt šī vieta nebūt nav māja pie meža vai mazdārziņš, bet pilsētas mūri. Ir pārsteidzoši redzēt, cik daudz un dažādu putnu sugu mīt mums līdzās pilsētu pagalmos, parkos un pat māju pažobelēs, ja vien ir vēlme un pacietība ielūkoties vērīgāk. Kādi putni mīt mums līdzās, kā mainās to dzīvesveids mūsdienu pilsētās un kā veidojas attiecības starp cilvēku un putniem šādā industriālā un cieši apdzīvotā vidē, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta ornitologs Ruslans Matrozis.

Cilvēku konflikts ar krauķiem

Nepatīkams atklājums putnu pētniekiem ir tas, ka Rīgā vairs neligzdo krauķi. Ornitologi vēl tikai min, kas tam ir par iemeslu, jo citviet Latvijā, piemēram, vairāku Zemgales novadu pilsētu pašvaldības nesekmīgi mēģina cīnīties pret krauķiem. Vairāk par šo minēto problēmu, par pašiem krauķiem un kā ar tiem sadzīvot nevis cīnīties, stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Melni, ne visai daiļu balsi, ligzdo baros, salīdzinoši daudz posta, reizumis var nodarīt skādi lauciniekiem, uzknābājot svaigus sējumus, kas no cilvēka skatupunkta raugoties, ir krauķu lielākais grēks. Citādi tie visai izplatīti vārnu dzimtas putni, gudri, nevienam neuzbrūk, pa atkritumiem nerakājas un atkal no homo sapiens viedokļa – nekādu ļaunumu nevienam nerada. Bet dabā, kā zināms, viss ir savienots vienā ķēdē, un vienam posmam iztrūkstot, pakāpeniski tiek jaukti blakus esošie, tāpēc ir saprotamas ornitologu bažas par krauķu populācijas samazināšanos galvaspilsētā.

Krauķi tāpat kā vārnas savas ligzdas vij koku zaros un kā norāda Viesturs Ķerus, tad koku izzāģēšana ir tikai īslaicīgs risinājums, ja kāds vēlas tik vaļa no šiem putniem, jo krauķi, agri vai vēlu, atradīs citu mājvietu. Viņš uzskata, ka galvenais populācijas izzušanas iemesls ir nepietiekams barības daudzums pilsētā.

Ja jums ir novērojumi par krauķiem, tos varat ierakstīt interneta vietnē www.dabasdati.lv vai sūtīt uz Latvijas ornitoloģijas biedrības e-pastu: viesturs@lob.lv.