Latvijas Dabas fonds jau vairākus gadus ir parūpējies par to, ka dabu varam vērot arī neizejot no mājas vai darba vietas, proti, tiešsaistes kamerās. Ja līdz šim pat miljoniem skatījumu bija putnu tiešsaistes kamerām, tad šogad varējām sākt vērot arī zem ūdens notiekošo. Kā šīs kameras darbojas un ko tajās esam ieraudzījuši, raidījumā Zināmais nezināmajā plašāk stāsta ornitologs Latvijas Dabas fonda projektu vadītājs Jānis Ķuze. Viņš arī pats piedalījies vairāku novērošanas kameru uzstādīšanā.

Šogad pirmo gadu bija uzstādīta kamera zem ūdens, izvēle ir par labu Raķupei, nēģu nārsta vietai. Tur kameras skatu laukumā paviesojās arī zivis, ūdris un pat melnais stārķis. Šobrīd šī kamera nav pieejama tehnisku problēmu dēļ, bet rudenī to ir domāts nedaudz pārvietot tajā pašā straujtecē ar cerību ieraudzīt lašveidīgās zivis.

Putnu ligzdošanas vietās parasti ziemā kameras atslēdz. Izņēmums ir jūras ērgļa ligzdas kamera, kas nepārtraukti darbojas kopš 2015.gada, jo jūras ērgļi savā ligzdošanas teritorijā uzturās visu gadu.

Ziemā ligzdas, kur nav putnu, ir kā nozīmīga apstāšanas vieta daudzām sugām.

"Naktī tās izmanto pūces, lai apēstu medījumu. Dienas laikā tur paviesojas kādi sveši putni - vistuvanags, zvirbuļvanags, tur var atnākt meža caune izdzīvoties. Pat tad, ja ligzda ir neapdzīvota, tur nemitīgi kaut kas notiek," stāsta Jānis Ķuze.