Raidījuma stāsts pārnestā nozīmē ir īsts zirnekļa tīkls, jo šajā tīklā gan vēstures, gan mūsdienu skatījumā lūkojamies uz daudziem sakaru un saziņas veidiem. Radiosakaru pārraudzība patiešām ir iespaidīgs tīkls.
No radioaparāta, kas sniedz ziņas par notiekošo arī kara apstākļos, līdz viedtālrunim, kurā klausāmies radio, izmantojam internetu un, protams, ar kura palīdzību varam arī sazvanīties. No Morzes koda līdz sarežģītākiem mūsdienu risinājumiem komunikācijai jūras sakaros un no radioamatieriem līdz profesionālai radioastronomijai. Sakaru veidi ir visdažādākie un ļoti iespējams, ka mēs tos izmantojam arī tad, ja neapzināmies.
Esot ārpus pieejama mobilo sakaru vai interneta tīkla, ar ārpasauli var sazināties ar radio sakariem. To ne reizi esam redzējuši Holivudas filmās, bet vēsturē piedzīvojuši mežabrāļu stāstos padomju okupācijas laikā. Cik un kādi mēdz būt radiosakari, kādu attīstības ceļu tie nogājuši laika gaitā un kā vispār iespējams ikdienā uzraudzīt un salāgot, lai dažādas iekārtas darbotos un cita citai netraucētu, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro VAS “Elektroniskie sakari” Radiofrekvenču plānošanas departamenta direktors Rinalds Ritmanis.
Sarunā Rinalds Ritmanis min, ka sliktas, nolietojušās iekārtas var radīt radio sakaru darbības traucējumus, bet jūlija sākumā varēja lasīt, ka Saules uzliesmojums Amerikas Savienotajās Valstīs ir izraisījis traucējumus radiosakaros. Eiropa gan no tā bija pasargāta. Tiešām šādi saules "izgājieni" var radīt problēmas?
"Jā, mēs esam ļoti atkarīgi no dabas. Pašā Visumā mēs esam tāda niecība un kā daba rīkojas ar mums, tā mums brīžam ir jāpielāgojas viņai. Arī radiosakarus šie Saules uzliesmojumu gan uzlabo, gan pasliktina. Ir ļoti liels pluss mūsu pašu Zeme, kas radījusi magnētisko lauku un ar kuru aizsargā mūs no šiem Saules uzliesmojumiem. Ja nebūtu magnētiskā lauka, arī dzīvība būtu zem jautājuma zīmes," skaidro Rinalds Ritmanis. "Saules uzliesmojumi, protams, neietekmē visus radiosakaru veidus, tie arī vairāk ir zemākās frekvencēs. Bet
vasarā, kad ļoti karsts, Saule ir uzkarsējusi jonosfēru, brīžam mēs Radio 1 (Latvijas Radio 1) vietā varam klausīties Itālijas radio, kaut gan esam tepat pie Rīgas kaut kur. Tādi ūnikumi notiek, un šie ir arī tie traucējumi, ka radiosakari jau notiek, tikai tie nenotiek tur, kur mēs to gribam. Mēs gribam, lai būtu 50 kilometru rādiusā ap Rīgu, tad dažu kilometru rādiusā ir dzirdams labi un tad ir spēcīgs radiosignāls kādām dienvidu zemēm. Varam klausīties Pavaroti āriju."
Savukārt par armijas saziņu ar rācijām, izmantojot radio sakarus, Rinalds Ritmanis atbild: "Viņiem ir savas "maizes šķēlītes". Tā ir visā pasaulē pieņemts, jo tai brīdī, kad ir nepieciešamība izmantot šos sakarus, viņiem jābūt netraucētiem un pilnvērtīgi izmantojamiem. Tāpēc viņiem iedalītas savas [frekvences]."
"Viņi, tāpat kā visi cilvēki, arī lieto mobilos sakarus - rācijas, modernākas rācijas, kas ir kā mobilie telefoni. Protams, liela daļa šo iekārtu ir tādas robustas, jo kaujas apstākļos vajag, lai ir izturīgs viss. Bet tehnoloģijas, kā redzam Ukrainas - Krievijas konfliktā, ir arī ļoti smalkas. Šie paši droni, to tālvadība, kur pāris desmitus kilometru attālumā ar visiem kara pretdarbības traucējumiem drons nogādā sprāgstviela tur, kur vajag un precīzi nogādā," turpina Rinalds Ritmanis. "Šīs pašas pozicionēšanas sistēmas. Mums ir "Waze", kā aizbraukt uz kaut kurieni, kas izmanto satelītus, radioviļņus, kas rēķina laiku un mēra attālumu. Tāpat militāristiem raķetes lādiņi arī ar tādām bāzēm iekšā, kur pasaka, kā aizlidot uz turieni, pat mainot ceļu, aplidojot šķēršļus. Ļoti bieži tas ir ar radio viļņiem. Radari, lokācija. Arī glābšanā, ja nepieciešams kādu karavīru atrast, sakariem ir viena no lielākajām lomām. Tā kā viss ir mobili, caur radioviļņiem šo informāciju nogādā štābā, pieņem lēmumus, dod atpakaļ, ko darīt. Un tas ir arī viens no uzvaras stūrakmeņiem."
Saziņas kodi kara apstākļos
Ugunskura dūmi, gaismas signāli, karogu signāli, ziņu nodošana ar baložiem, ziņneši un daudz dažādi kodi – šādi sakari kopš sendienām ir izmantoti militārajās sadursmēs, kad jādod vēsts savējo karaspēkam. Jau Livonijas Indriķa hronikā rakstīts, kā 1208. gadā kaujā pie Aizkraukles rīdzinieki „Paceltiem karogiem metās ienaidniekiem virsū un nogalināja tos pa labi un pa kreisi.” Un kā var lasīt vēsturnieka Ēvalda Mugurēviča hronikas komentāros, tad ”Viduslaikos karogi bija karaspēka un atsevišķu vienību kopības, pazīšanās un pulcēšanās zīmes. Sastopoties ar pretinieku, cīņas pieteikšanas signāls bija karoga pacelšana.”
Slepenraksti jeb zīmēs iešifrēti kodi tika izmantoti jau antīkajā pasaulē. Laika gaitā, attīstoties kara mākai, attīstījās arī sakaru līdzekļi. Ieskatu karalaiku sakaru vēsturē sniedz Latvijas Kara muzeja speciālists, vēsturnieks Juris Ciganovs, kurš stāsta gan par Otrā pasaules karā izmantoto vācu armijas šifrējamo mašīnu „Enigma”, gan amerikāņu armijas pielietotajiem indiāņu zīmju rakstiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
Un,kā jau, raidījumā, tika pieminēts, solījums, par to, ka radiosakaru tematikas raidījumi turpināsies, tomēr, sajūtu savu vēlēšanos izteikt, par aktuālām prioritātēm un akcentiem, turpmākajos raidījumos .
Jā ,vispirms, domājot par stratēģijām, bet ne tikai.
No vienas puses, jau sen kā ir iestājies digitālais laikmets, šis plašo iespēju laiks! Uzsākti Transformācijas procesi izglītības PROGRAMMĀS..., kad STEM, kas, no ES,nāk no debesīm,kā primāra apskaidrība,ietver arī šīs plašās radio tehnoloģijas.
No otras puses, ir svarīgi neaizmirst, no vēstures piemēriem, un, arī, šī laika, daudzu citu valstu, piemēriem , cieņas pilnu sistēmisku atbalstu, arī radio amatieru kustībai.
Bet, kas notiek Latvijā? Vispirms,nepieciešams būtu saprast, ka runa iet par Valsts tēla kopšanu un veidošanu.
Un, jāsāk, atrodot šī procesa galveno vilcēju(iem) !
Saprotot, ka process,vispirms, tiks realizets ,kā sociāls, stipri nokavējies, projekts. Jā,bet šis ir arī iespēju laiks! Tas realizējams ar plašu sabiedrības un Valsts atbilstīgo organizāciju un iestāžu atbalstu, tā domājot arī par skaidru šī procesa Ceļa Kartes sastādīšanas nepieciešamību . Vienlaikus ir jā uzsāk process atbilstošas, speciāli izglītotas,nākamās instruktoru,fizikas skolotāju, pedagogu un pasniedzēju, kā speciālistu komandas, sagatavošanu .
Ar to saprotot arī brīvprātīgo entuziastu darbu, kas pasaulē ir plaši pazīstams, pārņemot viņu pieredzi, stažējoies viņu mītnes zemēs!
Īpaši svarīgi ir savlaicīgi, iesaistīt bērnus, zēnus un meitenes, jau no 6 gadu vecuma, protams, lai šī dalība apmācībās, no paša sākuma, būtu atbalstīta no vecāku puses.
Pāri visam, augstāk teiktajam, ir jā atgādina, ka pēc ITU Radio Reglamenta, ik katrai valstij ir piešķirtas specifiskas radio frekvenču joslas, un, arī atsevišķas, kopīgas, frekvences, kas, savā segmentā attiecīgi uzskatāmas arī kā tās Nacionālā bagātība.
Savukārt ,atkāpei, Pasaules Radio Skautu organizācijām*ITU ir piešķirtas savas, ekskluzīvas, radio frekvences!
*Informācijai - Latviju nepārstāv neviena patstāvīga vai neatkarīga Radio Skautu Organizācija .
---Mēs visu mūžu dzīvojam radioviļņu laukā. Nav vēl zināms, kā nākotnē tas ietekmēs dzīvos organismus.
---Šķietami bezjēdzīgas ciparu virknes vācu un angļu valodā es pats ēterā esmu dzirdējis padomju laikos. Tās skanēja visu diennakti.
---Padomju laikos radio ,,Brīvība'' raidīja instrukciju, kā no diviem koaksiālajiem tv kabeļiem izgatavot virziena antenu, lai noņemtu mākslīgos traucējumus.
---Arī tagad caur internetu ir iespējams nosūtīt slepenu šifrētu ziņojumu Ķīnas valdībai, ko arī paši ķīnieši nespēs atšifrēt.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X