Savvaļas augu izmantošana ārstniecībā ir sena, cik pati pasaule. Taču laiki mainās un mainās arī apjomi, kādos ārstniecības augi jāievāc, kā arī mainās arī vide, kurā tie aug. Lai nenonāktu situācijā, kad aktīvās ārstnieciskās vielas nav pieejamas, pētnieki radījuši risinājumus to audzēšanai laboratorijas apstākļos. Vides Risinājumu institūta pētnieki pēta, vai savvaļā apdraudēto augu pavairošana varētu notikt laboratorijā.  Ar ko atšķiras savvaļā un mēģenē audzis augs, skaidro Vides Risinājumu institūta projekta zinātniskā vadītāja Ieva Mežaka un šī institūta ķīmijas laboratorijas vadītāja Ilva Nakurte.

Latvijas Hidroekoloģijas institūts aicina ziņot par aļģu sanesumiem

Ja pludmalē redzi aļģu sanesumus, ziņo! - ar šādu aicinājumu pie cilvēkiem vēršas Latvijas Hidroekoloģijas institūts sadarbībā ar citiem Latvijas un ārvalstu partneriem. Tā ir iespēja sabiedrībai sniegt savu pienesumu zinātnei par plastmasas piesārņojumu ūdeņos, kā arī pašiem tuvāk iepazīst aļģes.

Reizēm šķietami nevērtīgais un vizuāli nepievilcīgais var kļūt par svarīgu izpētes objektu ikvienam - gan garāmgājējam, gan zinātniekam. To šobrīd varētu teikt par aļģu sanesumiem jūras krastā, par kuriem aicina ziņot Latvijas Hidroekoloģijas institūts, sadarbojoties ar Klaipēdas Universitāti, Vides izglītības fondu un Klaipēdas Zinātnes un tehnoloģiju parku.

Divu gadu garumā īstenota projekta ietvaros paredzēts novērtēt jūras vidē un piekrastē esošo plastmasas piesārņojumu un samazināt to, iesaistot šajā aktivitātē arī sabiedrību. Tieši piekrastes daļu bieži vien veido izskalotās aļģes, tāpēc aicinājums tām nepaiet garām un ziņot par sanesumiem vietnē dabasdati.lv! Saruna ar Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētnieci Ievu Putnu-Nīmani un zinātnisko asistenti Lieni Spilvu, kurā atklājas daudz un dažādu labumu no sabiedrības iesaistes šajā procesā.