Tūkstošiem gadu sena kultūra, kura apdzīvo miljoniem gadu senu kontinentu. Tauta, kas pielāgojusies dzīvei tuksnešos, kurai līdzīgas nav nekur citur pasaulē. Tā, protams, ir Austrālija un tās pamatiedzīvotāji – aborigēni. Rietumaustrālijas tuksneši un pustuksneši ir ne tikai unikāla un neparasta vieta dabas ainavas, ģeoloģijas, klimata un dabas stihiju pētniekiem, bet arī ģeoarheologiem un kultūrvēstures pētniekiem. Tuksneša akmeņos par sevi vēl aizvien liecina aborigēnu atstātie vēstījumi, un šī tauta tuksnešus apdzīvot prot arī šodien. Ģeologs Juris Burlakovs nesen atgriezies no Rietumaustrālijas tuksnešiem un iepazinis gan to ģeoloģiju, klimatu un vēsturi, gan redzējis aborigēnu mākslu, gan ticies ar šī kontinenta pamatiedzīvotājiem.

Piektā Dienvidu puslodes tuksnešu konference Austrālijā, līdzīgi kā iepriekšējās reizēs, pulcēja arheologus, ģeologus, analītiskās ķīmijas un klimata pārmaiņu ekspertus, kas savu dzīvi velta pustuksnešiem, tuksnešiem un to padziļinātai pētniecībai. Šoreiz konferences galvenā tēma bija adaptācija un „Rock Arts” aborigēnu māksla vairāku desmitu tūkstošu garumā. Raidījumā Zināmais nezināmajā par šiem jautājumiem stāsta ģeologs Juris Burlakovs.

Sukulento augu unikālais dzīves ritējums

Resnām zaļām lapām, vaskainiem ziedu formas čemuriem, spalvaini un tādi kā akmeņi – sukulentu formas tāpat kā to sugas ir neskaitāmas un to nosaukumi arī skan kā mūzika: kalanhoja,  sansevjēra, krasula, eiforbija, sedums, ripsālis, alveja, mamilārija.  Taču šo augu mītnes vieta  nav tik bagāta ar zaļumu un krāšņumu. Salaspilī Nacionālajā botāniskajā dārzā milzīgās oranžērijas telpās vesela nodaļa ir atvēlēta minētajiem augiem. Tur sukulentu valstībā ieved oranžērijas nodaļa vadītāja Zane Purne.

Lai gan bieži uzskata, ka lielākā daļa sukulentu nāk no sausām teritorijām, piemēram, stepēm un pustuksnešiem, tomēr pasaules sausākajos reģionos nemaz nevar atrast sukulentiem piemērotu dzīvotni. Piemēram, Austrālijā aug ļoti maz sukulentu. Taču, lai gan sukulenti nespēj augt visskarbākajos apstākļos, tie ir piemērojušies tādai videi, kur citi augi nav spējīgi dzīvot. Lai mitinātos tuksnesī ne tikai sukulentu virszemes daļas ir pielāgojušās šai videi, bet arī  sakņu sistēma.