Drīzumā Rīgā atklās Baltijas biomateriālu ekselences centru. Pie tā kopīgi strādā pētnieki no dažādām institūcijām. Kas ir biomateriāli un kādas iespējas jaunais centrs radīs kā zinātniekiem, tā sabiedrībai, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Rīgas Tehniskās universitātes profesors, Baltijas Biomateriālu centra koordinators Jānis Ločs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Maija Dambrova un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Bandere.

Veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvienojot kompetences un attīstot infrastruktūru, Rīgā sāk veidot Baltijas Biomateriālu ekselences centru. Tas stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām, informē Rīgas Tehniskā universitāte.

RTU tapusi mākslīgi radīta kaulu viela - ieskats Janas Vecstaudžas pētījumu procesā

Viela, ko iepilda cilvēku kaulos un kura veicina tur esošo audu veidošanos – šādu materiālu ir izstrādājuši Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki. Kā šis process notiek un kā organismā darbojas mākslīgi radītā kaulu viela.

No malas tas izskatās  vienkārši – kalcija un fosfāta maisījumam pielej klāt šķīdumu, to samaisa un tas jau ir solis tuvāk vielai, kura pēc tam tiks ievadīta kaulos un  tur darbosies kā ierosinātājs jauniem kaulaudiem. Rīgas Tehniskās universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra doktorante un pētniece Jana Vecstaudža par šo savu darbu pagājušā gadā saņēma „L’Oreal stipendiju Sievietēm zinātnē", proti, par pētījuma projektu saistībā ar nanostrukturēta un biomimētiska amorfa kalcija fosfāta biomateriāliem kaulaudu inženierzinātnēm.

Viņas pētījuma mērķis ir radīt un pētīt kaulu pildvielu granulas, kas veidotas no amorfa kalcija fosfāta. Darbu pie tā Jana Vecstaudža kopā ar kolēģiem sāka 2014. gadā. Neliels ieskats procesā, kā strādā jaunā zinātniece.