Roboti jau šobrīd lielā mērā atvieglo mūsu ikdienas dzīvi un nav jomas, kur tie sevi nebūtu pieteikuši kā neaizvietojami palīgi. Arī medicīna iegūtu daudz no robotizētām tehnoloģijām, lai gan šobrīd ideja par robotu, kas veic ķirurģisku operāciju, šķiet teju zinātniskā fantastika. Pacients vienā pasaules malā, ārsts otrā - bet operācija notiek, vai nākotnē tiešām ārstu rokas varēs aizstāt roboti un ko var darīt tikai cilvēka rokas un prāts? Kādi ir ieguvumi un iespējāmie riski, ja operāciju zālē darbojas robots, raidījumā Zināmais nezināmajā vērtē Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dekāns, profesors Valdis Folkmanis un Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesors Agris Ņikitenko.

Digitālā rehabilitācijas programma cilvēkiem pēc saslimšanas ar insultu

Statistika saslimšanai un nāves gadījumiem ar insultu gan Latvijā, gan pasaulē ir visai dramatiska. Tomēr arī tad, ja pacientu izdodas glābt, izteikta problēma ir kvalitatīvas rehabilitācijas trūkums. Šis bijis viens no iemesliem, kāpēc jaunuzņēmums "Vigo Health" pirms trim gadiem izstrādājis digitālu rehabilitācijas programmu. Pa šo laiku ar programmas palīdzību sasniegti labi rezultāti, un tās veidotājiem jau dzimst idejas par līdzīgām programmām arī cita veida pacientiem. Ko ietver "Vigo Health" programma, stāsta ārsts-neiroķirurgs un jaunuzņēmuma "Vigo Health" līdzdibinātājs Jānis Šlēziņš.

Insulta statistika pasaules mērogā ir nežēlīga. Latvijā vien stacionāros katru gadu nonāk 8000 līdz 9000 insulta pacientu. Runājot par medicīnas pieejamību, Latvija noteikti ir daudz labākā situācijā nekā citas pasaules valstis, taču iezīmējas kāda cita problēma. Ja akūtā insulta gadījumā palīdzība tiek sniegta, jo pacients nonāk slimnīcā un tālāk darbojas medicīnas personāls, tad sarežģījumi rodas, kad akūtā situācija ir pārvarēta un būtu jāsākas rehabilitācijas posmam.

Tieši rehabilitācijas pieejamība pie mums ir vājais posms. Tas arī bijis pamatojums jaunuzņēmuma un arī medicīniskas iekārtas “Vigo Health” tapšanai 2018. gadā. Uzņēmuma dibinātājs Kristaps Krafte problēmas insulta aprūpes organizācijā novērojis, studējot inovācijas veselības aprūpē. Savukārt Jānis Šlēziņš to bija pamanījis kā praktizējošs ārsts. Tā abi domubiedri sākuši darbu, un sadarbībā ar Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” speciālistiem tapusi šobrīd Eiropas Savienībā klasificēta medicīniska iekārta “Vigo Health”.

Vārdam “Vigo” iedvesma gūta no Latvijā esošas insulta pacientu un viņu radinieku atbalsta biedrības “Vigor” nosaukuma, bet “Health” ir vārda “veselība” apzīmējums angļu valodā. Kas tad ir šī iekārta un ko tā piedāvā?