Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte ir sākusi pētīt, kā no CO2 iegūt biodegvielu. Ir aprīkota laboratorija, nopirktas atbilstošas iekārtas, un zinātnieki ir uzsākuši darbu pie biodegvielas iegūšanas no kaitīgajiem izmešiem.

Līdz šim RTU zinātnieki ir strādājuši pie pirmās paaudzes biodīzeļa ieguves tehnoloģiju uzlabošanas, kā arī strādā pie tehnoloģijām, lai otrās paaudzes biodegvielu iegūtu no salmiem un koksnes atlikumiem. Tagad ir sācies nākamais posms, un ar šiem pētījumiem Latvijā pagaidām nodarbojas tikai RTU ķīmiķi.

Stāsta RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Lietišķās ķīmijas institūta profesors Valdis Kampars un RTU Lietišķās ķīmijas fakultātes Lietišķās ķīmijas institūta zinātniskā asistente Agija Stanke.

 

Pārstrādājamas plastmasas izmantojums dārza mēbeļu ražošanā

Aptuveni piecpadsmit tūkstoši plastmasas pudeļu vāciņu tiek iestrādāti vienā dārza krēslā. Tā ir aprēķinājis Jānis Kravalis, kurš nesen nodibinājis savu uzņēmumu, kurā no šāda reiz lietota plastmasas materiāla viņš gatavo mēbeles.

Jānis Kravalis tikai šīs vasaras beigās, kad dārza mēbeļu sezona jau tuvojās izskaņai, sāka ražot plastmasas krēslus un ķeblīšus. Pagaidām par peļņu viņš nerunā, darbojas viens savā piemājas garāžā, bet domā, ka nākotnē varētu uzlabot un izvērst savu ražošanu plašumā.