Raidījumā Zināmais nezināmajā studijā kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas profesoru Juri Urtānu saruna par mūsu klausītājas no Vānes pagasta ierosināto tēmu - rūnakmeņi. Vai tos atraduši arī mūsu arheologi, kāda ir to atklāšanas vēsture Skandināvijā un iespējamā saistība ar vikingiem?

Ieskatam stāsts par rūnām

Ar vārdiem 'rūnu raksti' apzīmē dažādās kultūrās lietotus alfabētus. Visbiežāk to attiecina uz skandināvu rakstu agrajos viduslaikos. Taču rūnas, lai arī atšķirīgas, attiecināmas arī uz tjurkiem un ungāriem.

Pirmās rūnas Skandināvijā bija 16 zīmju alfabēts, kas radās mūsu ēras trešā gadsimta vidū. Šīs zīmes ir atrastas uz apmēram 200 priekšmetiem. Pēc 600 gadiem šīs rūnas mainījās, tās nomainīja modernākas rūnas, to alfabēts sastāvēja jau no 24 zīmēm.

Rūnu rakstā teksti tika cirsti akmenī, metālā, kokā un kaulā. Arheologi ir apzinājuši un izanalizējuši simtiem un pat tūkstošiem priekšmetu, uz kuriem ir iegravēts teksts rūnu rakstā: 45 rūnakmeņi atrasti un izanalizēti Norvēģijā, aptuveni 220 rūnakmeņi - Dānijā un divarpus tūkstoši - Zviedrijā. Atsevišķi uzraksti vai zīmes uz saimniecības priekšmetiem ir atrasti arī citviet Eiropā un Tuvajos Austrumos. Rūnu teksti ir ļoti īsi, ne garāki par 4 teikumiem. Ļoti reti rūnas ir sastopamas uz ieročiem, rotaslietām vai amuletiem. Gadījumos, kad uz šiem priekšmetiem tomēr ir fiksēts teksts rūnu rakstā, tas nekad nav vēstījis par mitoloģiju. Lai gan ir virkne pieņēmumu, ka rūnām ir saistība ar zīlēšanu un maģiskiem rituāliem. Tiesa gan, tie visi balstās uz vēlāko laiku idejām. Tikai 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā parādās pirmie teksti, kuros rūnām tiek piešķirta mistiska un sakrāla nozīme.

Lielākoties šādas norādes atrodamas tautiski romantisko rakstnieku fantāzijās un nacionālās atmodas ideologu propagandas darbos – tajos slavēta senču varonība un garīgums. Daudz jautājumu rada arī pats rūnu nosaukums. Vārda izcelsme, iespējams, ir saistīta ar indoeiropiešu valodās sastopamo vārda sakni 'reu' vai 'ru', kas apzīmēja balss skaņas. No šīs saknes, iespējams, cēlušies ne tikai latviešu vārdi "rūkt" un "runa", bet arī gotu vārds "rūna", kura pirmatnējā nozīme bija "noslēpums". Droši vien šis aspekts ļāvis zelt un plaukt idejām par rūnu sakrālo dabu. Bet, tā kā viens no variantiem saista vārdus rūnas un runa – tad nav nekāds brīnums, kāpēc vārda rūnakmens nozīme tiek skaidrota ar runājošo akmeni.