Salīdzinoši nesen mediji informēja, ka Latvijā veiksmīgi veikta sarežģīta sirds operācija bērnam. Konkrētajā gadījumā operācija bijusi tik specifiska, ka tā uzskatāma teju vai par retumu. Vai un cik reta un sarežģīta tā bija, kas to padarīja veiksmīgu un ko no tā visa ieguva gan mazais pacients, gan mediķi, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro bērnu sirds ķirurgs Lauris Šmits un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs Valts Ozoliņš.

Sirds ķirurģijas centrs Latvijā darbojas jau 50 gadus

20. gadsimta 30. gados Latvijā sirds operācijas veica tikai tad, ja tās bija saistītas ar kādu traumu, tās tolaik nebija speciāli plānotas, lai ārstētu kādu sirds slimību. Pirmās plānotās sirds operācijas sāka veikt 20.gadsimta 50.gadu beigās. Par sirds ķirurģijas vēsturi un tās attīstību stāsta medicīnas  zinātņu doktors un Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Pēteris Stradiņš.

„Galvenais  veiksmes stāsts ir tas, ka mūsu nozare attīstījās vienā vietā un tā gadiem ejot nav sašķēlusies,” tā, runājot  par 1969. gada 1. jūlijā  dibināto Sirds ķirurģijas centru, saka tagadējais tā vadītājs Pēteris Stradiņš.

Sirds ķirurģijai nav senas vēstures un pirmie iedīgļi meklējami pagājušā gadsimta 30.gados, kad Pētera Stradiņa vectēvs – profesors Pauls Stradiņš  jau veica pirmās sirds operācijas.

Pēteris Stradiņš rāda piezīmes par sirds operāciju vēsturi un tur var lasīt, ka 1970. gadā tika veikta pirmā sirds elektrostimulatora implantācija, 1971. gadā pirmo reizi notika kopēja sirds priekškambaru plastika, un vēl un vēl šajā sarakstā parādās vārds „pirmo reizi”.  

Šajās dienās, atzīmējot 50 gadus kopš Sirds ķirurģijas centra dibināšanas, notiek arī ikgadējās starptautiskā sirds ķirurģijas un invazīvās kardioloģijas konference un paredzētas arī paraugoperācijas.