Kukaiņu pasaules pārstāvji šobrīd dabā rosās pilnā sparā. Ja kukaiņu pasauli pietuvinātu tuvplānā, tā būtu izcils iedvesmas avots šausmu filmu scenārijiem - visai nežēlīga var šķist kukaiņu savstarpējā sadzīve, taču arī kukaiņu daudzveidīgajā pasaulē valda dažādas attiecības. Kā kukaiņi sazinās savā starpā, kā tiek kārtoti savstarpējie rēķini un kā brīdina cits citu, kā meklē partneri un cik lielā mērā starp kukaiņiem vērojama mierīga kopā sadzīvošana un konkurence, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecākais entomologs Uģis Piterāns.

Kādas asinis garšo odiem?

Mēģinot saprast, kāpēc odi vairāk uzmācas vienam un mazāk kādam citam cilvēkam, ir radīti dažādi stāsti un varbūt pat mīti par to, kādas asinis garšo odiem. Vai odi vadās pēc cilvēka asiņu ķīmiskā sastāva? Vai odus varētu pievilināt kādas smaržas un atbaidīt smēķētāji? Patiesības graudus atklāj bioloģijas doktors Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētais profesors, kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis.

No daudziem cilvēkam netīkamiem radījumiem tie kaitinošākie ir odi. Arī blusas var pieskaitīt tiem negantniekiem, kas, ja ieviesušās mūsu tuvumā, spēj mūs padarīt visai nervozus.  Sīkāk par šo abu kukaiņu „uzbrukuma metodēm” stāsta Voldemārs Spuņģis.

Latvijā ir 30 dzēlējodu sugas, un kā ik gadu, ar siltā laika iestāšanos šie kukaiņi, vai, pareizāk sakot šo kukaiņu mātītes, lai spētu pasaulē laist pēc iespējas vairāk pēcnācēju, meklē barības vielas, ko satur asinis. Un nav tā ka, šiem kukaiņiem labāk garšo tā vai cita asins grupa. Odi vadās pēc citiem parametriem.

Sviedru smaka, ķermeņa siltums, izelpotais gaiss, vai, pareizāk sakot, ogļskābā gāze ir tie parametri, kas piesaista odus.

Savukārt blusas Latvijā ir vairāki desmiti sugu un teju katrai siltasiņu dzīvnieku dzimtai ir pa savai blusai.

Tāpēc ziemas salā sastindzis cilvēks blusai nešķitīs iekārojams, bet, protams, cīņā  ar šiem dzīvniekiem atceramies, galvenais turēt tīru mājokli, ar  veterinārajās aptiekās nopērkamiem līdzekļiem vajadzības gadījumā pasargājam  savu suni vai kaķi no blusām un attiecībā uz odiem atceramies – tos pievilina sviedri, alkohols, bet ne konkrēta asinsgrupa.