Nule kā noslēdzies pārtikas nozares inovāciju hakatons „Future of Foods”, kura laikā ap 100 dažādu jomu ekspertu no dažādām pasaules valstīm komandās strādāja pie idejām, kas nākotnē varētu mazināt pārtikas atkritumus un radīt kopumā ilgtspējīgākus risinājumus vidi tik ļoti ietekmējošajā nozarē.

Par hakatona rezultātiem un to, kas tad šobrīd kopumā pasaulē ir aktuālākie izaicinājumi pārtikas jomā, stāsta Ziemeļvalstu ministru padomes biroja Latvijā padomniece Maija Kāle un Rīgas Tehniskās Universitātes EIT Food punkta vadītāja Liene Briede.

hakatona laikā aplūkoja četras tēmas - pārtikas atkritumi, aprtites ekonomika jeb plastmasas samazināšana pārtikas iepakojumā, jaunā pārtika, viss, kas saistās ar alternatīvo proteīnu, un kā digitalizācija varētu palīdzēt risināt pārtigas piegādes jautājumus. Dalībniekus visvairāk interesēja divu tēmu izstrāde - pārtikas atkritumi un jaunā pārtika.

 

Mobilā lietotne ļauj mazināt pārtikas produktu nonākšanu atkritumos

No vienkāršas idejas par to, kā varētu glābt planētu, līdz reālai iespējai to darīt. Nu jau četrus gadus Somijas jaunuzņēmuma „ResQ Club” tiešsaistes tirgus ļauj lietotājiem restorānu ēdienu iegādāties par puscenu un tādā veidā pēc iespējas vairāk pagarināt mūsu planētas iespējamo eksistences termiņu. Iepazīstamies ar uzņēmuma pārstāvi Sauli Bēmu (Sauli Böhm), kurš mērķtiecīgi strādā pārtikas atkritumu samazināšanā. Viņš arī piedalījās „Future of Foods” hakatonā  un iepazīstināja ar digitālo rīku kas ļautu mazinātu pārtikas atkritumu radītās problēmas.

Sauli Bēms ir Somijas pārtikas nozares jaunuzņēmuma „ResQ Club” vadītājs. Ja uzņēmuma nosaukumu tulkotu latviešu valodā, varētu to dēvēt par „Glābšanas klubu”. Un glābšanas darbus gan tiešā, gan pārnestā nozīmē var veikt ikviens, kurš sāk lietot Sauli Bēma un viņa kolēģu izstrādāto mobilo lietotni. Pirmkārt, tiek izglābta pārtika, kas varētu nonākt atkritumos, tomēr vēl ir ēdama. Otrkārt, regulāras šādas darbības palīdz samazināt pārtikas atkritumu daudzumu un izglābt planētu.