Raidījumā Zināmais nezināmajā esam jau stāstījuši par to, cik plaša un daudzveidīga ir sēņu pasaule un, ka tās sēnes, ko lasām un ēdam, ir tikai  maza daļa no šai pasaulei piederīgajiem. Šoreiz izzinām to, kas ar sēnēm notiek ziemā - gan daudziem zināmajām bekām un bērzlapēm, gan citām sēnēm. Vai sēnes ziemā arī guļ ziemas miegu? Vai varbūt ir tādas sēnes, kas tieši ziemā  jūtas vislabāk? Par šiem jautājumiem saruna raidījumā stāsta Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Diāna Meiere.

"Sēņu dzīve šajā ziemā ir bijusi īpaši aktīva, jo bez parastajām ziemas sēnēm gandrīz visu ziemu ir novērojamas pavasara sēnes. Un tas, ka gailenes janvārī vēl bija atrodamas, tādas vecas un sažuvušas, arī nav parasta lieta," atzīst Diāna Meiere.

Tradicionāli par ziemas sēnēm sauc tās, ka aug vēlu rudenī un arī ziemas laikā parādās. Piemēram, pundurkamolenes. Tās ir mežā atrodamas arī šobrīd.

Ziemas sezona ir labs laiks tām sēnēm, kas aug uz koksnes.

Arī sēnes ietekmē klimata pārmaiņas, parādās tādas, kas agrāk nav redzētas. Silto zemju sēnes sāk parādīties aizvien biežāk.

"Pavasara sēnes šogad beigsies ātrāk, jo jau tagad ir pirmā plaukumā," vērtē Meiere. "Bet par to, kā šī ziema ietekmēs vēlāk sēņu ražu, ir grūti pateikt."

Putni ieskandina pavasara sākumu jau ziemā

Vieni no pirmajiem  putniem pilsētā un citviet, kas sāk dziedāt savu dziesmu, ir lielās zīlītes. Kāds ir šo putnu repertuārs un kāpēc  tās sadzird pilsētnieki, stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības  valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Latvijā ligzdo sešas zīlīšu sugas – lielā, zilzīlīte, pelēkā, purva, meža un cekulzīlīte, bet, runājot par tām, kuras sāk dziedāt visagrāk un kuru dziesmas mēs sadzirdam – tā ir lielā jeb tautā saukta par tauku vai speķa zīlīti. Proti, tas ir putniņš, ko ar ornitoloģiju nesaistīts cilvēks pamana un arī sadzird  visbiežāk – melnu galvu un baltiem vaigiem un krūtīm, dzeltenu vēderu, pār kuru stiepjas melna svītra. 

Kā stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus, viens no iemesliem, kāpēc zīlītes dzied tik agri, ir tas, ka viņas paliek šeit pa ziemu un tagad ir tas brīdis, kad beidzot ir attaisnojušās tās briesmas un ciešanas, ko sagādā mazajam putniņam ziema Latvijā. Viņas te ir pirmās un var aizņemt labāko ligzdošanas teritoriju, kamēr citi mazputniņi vēl  ir ceļā uz šejieni no siltākām zemēm. Bet ir vēl arī citi iemesli agrajai zīlīšu dziesmai.