Šogad rudens nenāk ar pilniem sēņu groziem pie, bet pie sēņu klātbūtnes mežos esam pieraduši un novērtējam šo dabas bagātību kā lielisku piedevu uzturā. Taču sēņu stāsts iesniedzas tālā pagātnē, miljoniem gadu pirms cilvēks nolēma tās pagaršot. Cik senas ir sēnes uz mūsu planētas un ko zinām par to dzīvi miljoniem gadu senatnē? Cik lielas bija sēnes laikā, kad planētai bija lielummānija un liels bija itin viss? Par sēņu vēstures zināmo un nezināmo raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta paleontologs, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Pamatiežu katedras vadītājs Ervīns Lukševičs.

Savulaik, pirms 450 miljoniem gadu, ir augušas milzīgas sēnes uz Zemes. Tā bijusi vai nu sēne vai milzīgs ķērpis. Diametrā tā varēja sasniegt ap metru, lielākās varēja būt ap 8 metru augstumā. 

"Tām sēnēm nebija cepurītes, ne kādas citas morfoloģiskās īpatnības, vienkārši liela kolonna," skaidro Ervīns Lukševičs. "(..) sēnes, kas nozīmīga organismu grupa, ļoti specifiska un dzīvniekiem ļoti tuva, bet ar augiem maz kas kopīgs. Sēnes tomēr izcēlās no ar dzīvniekiem kopīgā senča. Ļoti slikti zināma grupa."

Ir aprakstīts ap 100 tūkstošiem sēņu sugu un apmēram 500 ir fosilās. 

"Sēnes dabā nodrošina dažādu organisko vielu sabrukšanu, palīdz augiem ar barību, ūdeni un signālu nodošanu. Cilvēkus nodrošina ar alu, maizi, daudz ko citu interesantu un svarīgu. Bet to bioloģiskā vēsture faktiski ir miglā tīta," atzīst Ervīns Lukševičs.

"Mūsdienām vairāk līdzīgākas vai mūsdienās eksistējošām sēnēm vairāk līdzīgas parādās karbonā, apmēram pirms 350 - 300 miljoniem gadu," bilst Ervīns Lukševičs.