Mūžzaļi, izturīgi un īpaši dažādu Eiropas tautu folklorā apdziedāti - tād ir skujkoki dabā, bez kuriem grūti iztēloties šodien labi pazīstamo ainavu. Kadiķis pat esot viens no senākajiem kokiem uz pasaules. Vai skujas ir unikāls izdzīvošanas mehānisms un palīdz kokiem pārciest pašus skarbākos laikapstākļus? Kā kokiem radušās skujas un kā skujkoki savulaik migrējuši uz ziemeļiem un pielāgojušies dzīvei skarbās ziemās, skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes docente un pētniece Iluta Dauškane.
Gada koks – parastā egle
Mūžzaļš, priežu dzimtas koks, kas var izaugt teju 40-45 metrus, sasniegt 300 gadu vecumu, un plaši izplatīts koks visā Latvijas teritorijā – tā ir parastā egle, kura šogad pasludināta par gada koku. Par eglēm plašāk stāsta dendrologs, Dabas aizsardzības pārvaldes vadītājs un Latvijas dendrologu biedrības pārstāvis Andrejs Svilāns.
Lai arī egle ir ierasts un, par laimi, visur mūsu dabā plaši redzams koks, tomēr, kā zināms, ja reiz kaut kas nominēts tam vai citam gada objekta statusam, tas arī izgaismo problēmas, kas saistītas ar šo koku. Tā ir arī parastās egles gadījumā: koka seklā skaņu sistēma, kuru ietekmē sausās vasaras un lielie vēji, un egļu kaitnieki – mazas, bet rijīgas un viltīgas vaboles.
Parastā egle ir arī rūpnieciski nozīmīgs koks, bet, ja egļu audzes iepriekšminēto iemeslu dēļ samazinās, tad ražošanai šo koku vietā stāda to daudz izturīgākās Amerikas radinieces – duglāzijas, kas savukārt negatīvi ietekmē mūsu dabas bioloģisko daudzveidību.
Parastā eglei ir tikai viena suga, ja skatāmies uz Latvijā savvaļā augošajiem kokiem, bet mūsu botāniskajos dārzos un audzētāju privātkolekcijās ir selekcionētas vairākas jaunas sugas, gan kā milzu plāceņi, gan kā dāmu platmales, gan kā kompaktas bumbiņas – tā krāšņi apraksta skujkokus Andrejs Svilāns un teic, lai nebūtu tikai bēdīgas ziņas par egli, varam acis priecēt ar izveidotajām dekoratīvajām šķirnēm.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
---Ja neskaita apledojumu, tad visticamāk skujkoki ,,iebrauca'' ziemeļu puslodē ar visiem kontinentiem. Bet arī šī ziemeļu puslode īsti nestāvēja uz vietas.
---Nākotni nevar iztēloties lineāri. Visu laiku parādās jaunas inovācijas, ko nespējam savlaicīgi paredzēt. Bet, ka zinātne spētu radīt egli ar mīkstām un smaržīgām skujām, kas neduras, stiprākām saknēm un vēl ātri augošu, to nav sevišķi grūti iztēloties.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X