Pasaules derīgo izrakteņu klāstā smiltis parasti nepiesauc kā pirmās un dārgākās. Un tomēr – smiltis ir viens no pieprasītākajiem resursiem, kura ieguve gadā pārsniedz 50 miljardus tonnu. Cik dažādas ir smiltis, no kā tās sastāv un kādas tās ir Latvijā? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem atbildes meklējam raidījumā Zināmais nezināmajā, jo izrādās, arī Latvijā var atrast arī zelta smilšu graudiņus. Raidījuma viešņa - Latvijas Universitātes (LU) muzeja eksperte un LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētniece Vija Hodireva.

"Vēsture ir sena par zelta pētījumiem Latvijā, atzīst Vija Hodireva. "Ja man prasa, vai Lativjā ir zelts, es saku - jā, bet cik daudz – piecu smilšu graudu lielumā."

Pētniee atklāj, ka jau pirms vairākiem gadiem, pētot smilšu minerālo sastāvu, gan Kurzemē, gan Vidzemē tika atklāti daži zelta graudi. Tie ir ap milimetru lieli. Tas tomēr nav pietiekami daudz, lai zeltu iegūtu pie mums iegūtu.

Datu analīze pēc ģeologu ekspedīcijas uz Ziemeļu Timānu

Ģeologu ikdiena paiet, pētot seno laiku liecības par zemes uzbūvi, un to veic arī studējošie tepat Latvijā. Taču dažkārt zinātniekiem rodas iespēja aizceļot uz tālākām vietām, lai ne tikai pētītu kādu periodu zemes attīstības vēsturē, bet vienlaikus iegūtu jaunus datus par agrāk notikušām pārmaiņām arī Baltijas teritorijā. Šī gada septembrī raidījumā iepazīstinājām ar Latvijas ģeologu ekspedīciju uz Ziemeļu Timānu. Šajā reizē plašāks ieskats tajā, ko tieši pētnieki vēlējās noskaidrot un kā veicies ar darbiem pēc ekspedīcijas.

Ekspedīcijas zinātnieku vidū nebūt nenotiek katru dienu. Tas ir rūpīgi plānots darbs, kam pētnieki gatavojas ilgu laiku. Šī gada vasarā notikusī ekspedīcija uz tālo apgabalu Ziemeļu Timānu aiz polārā loka, ir daļa no projekta, ko realizē Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirts Stinkulis kopā ar saviem kolēģiem no Latvijas un Krievijas. Ziemeļu Timāns atrodas Krievijas teritorijā pie Barenca jūras, un pirms tālā ceļa izvirzīts arī konkrēts zinātniskais mērķis.

Par Ziemeļu Timāna ekspedīcijā iegūto datu analīzi stāstīja un ar citiem aktuālajiem pētījumiem iepazīstināja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirts Stinkulis.