Mierīgi un snaudoši, kā arī temperamentīgi un grūti prognozējami - tie ir vulkāni uz mūsu planētas, kas ir kā vārti uz planētas dzīlēm. Lai cik fascinējoši tie būtu, vulkāni ir arī pamatīgs drauds planētas dzīvībai. Pagājušajā nedēļā izvirda viens no lielākajiem aktīvajiem vulkāniem pasaulē - Mauna Loa, bet gandrīz gadu pēc Tongas vulkāna izvirduma aizvien pienāk jauni pētījumi par šī notikuma sekām. Cik daudzveidīga ir vulkānu pasaule un ko no tiem var sagaidīt nākotnē, skaidro Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas asociētais profesors Ģirts Stinkulis.

Mēness rašannās teorijas

Zemes vienīgais dabiskais pavadonis Mēness ir četras reizes mazāks par mūsu planētu, tas riņķo ap Zemi 27 dienas un septiņas stundās. Uz Mēness nav ūdens tvaiku, gaisa, vēja, nokrišņu, kā arī Mēnesim nav atmosfēras, jo tā gravitācijas spēks ir pārāk mazs, lai noturētu gāzes molekulas. Tā kā uz Mēness nav atmosfēras, tad cilvēkiem tā ir pavisam nepiemērota vide dzīvošanai.

Bet mēs uz Zemes, pateicoties šim pavadonim, varam tikt pie daudziem derīgajiem izrakteņiem, arī Mēness paisumi un bēgumi ietekmē ļoti daudzu dzīvo radību dzīves ciklu. Par to, kā Mēness ir radies, stāsta Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks, pedagoģijas zinātņu doktors, astronoms Ilgonis Vilks.

Līdz šim zinātnieki ir izvirzījuši četras teorijas par to, kā veidojies  Mēness. Trīs no tām  ir atspēkotas kā neticamas.

Pirmā teorija skan šādi: Mēness ir veidojies vienlaikus ar Zemi, sablīvējoties putekļu un gāzu mākoņiem.

Otra versija: Savulaik mūsu planēta ir griezusies tik ātri, ka Mēness ir no Zemes  atdalījies gabaliņš.

Trešā teorija vēstī: Zemei garām lidojis kāds debess ķermenis un to piesaistīja Zemes gravitācijas spēks.

Ceturtā un līdz šim atzītākā teorija izskanēja 1975. gadā: savulaik Zemē ir ietriecies liela izmēra – Marsa lieluma – objekts, un šī trieciena rezultātā  radušies atlūzu gabali ir izveidojušies par Mēnesi.