Profesionālais sports nav tikai nebeidzamu treniņu gadi, tā ir arī skrupuloza cilvēka fizisko spēju testēšana, ne tikai laukumā, bet arī laboratorijā. Sporta zinātne ir straujiem soļiem gājusi uz priekšu un šobrīd var noteikt ne tikai sportistu spēju izturēt konkrētu slodzi uz skrejceliņa, bet arī analizēt bioķīmiskus procesus, kas notiek sportista ķermenī ikdienā. Kādus parametrus pārbauda sportistiem, kādas analīzes veic, izvērtējot cilvēka fiziskās spējas, un ko vērtīgu sniedz slodzes testi, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro sporta ārste-rezidente Laila Ušačka.
Sportiskās aktvitātes aizkavē dažādu slimību attīstību
To, ka sports palīdz aizkavēt dažādu slimību rašanos, zinām jau sen. Fiziskās aktivitātes stiprina sirdi, uzlabo gremošanas funkcijas un sniedz daudz citu labumu. Bet kā sports palīdz smadzeņu darbībai un vai tas varētu aizkavēt demences rašanos? Sportošanas un prāta spēju saistību pētnieki analizē arī tepat Latvijā.
Fiziskās aktivitātes neatstāj novārtā nevienu no cilvēka orgānu sistēmām, katrai tiek kāds labums, un sports iet roku rokā arī ar uzlabojumiem smadzenēs. Sportošanas un smadzeņu attiecības gan ir visai smalkas, tās nevar raksturot vispārīgi, bet ir fakti, kas zināmi gana pārliecinoši. Konkrēto jautājumu Rīgas Stradiņa universitātē aplūko jau vairākus gadus. Psiholoģe, pētniece Militārās medicīnas pētījumu un studiju centrā, kā arī asistente Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedrā Kristīne Šneidere skaidro šādi – viena no hipotēzēm ir tāda, ka fiziskās aktivitātes rezultātā mums pastiprināti sāk izdalīties neirotrofisks faktors vai vienkārši proteīns. Nervu šķiedrām tas palīdz veidot mielīna apvalku, un proteīna lomu tālāk raksturo Kristīne Šneidere.
Sarunā iesaistās asociētais profesors neiroloģijā, Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra vadītājs un 2019. gada demences aprūpes vadlīniju līdzautors Ainārs Stepens. Tā kā sports var sekmēt kognitīvās jeb prāta funkcijas, jautāju, vai būtu izšķirami kādi konkrēti sporta veidi, par kuriem varam teikt – jā, tie mazina risku iegūt nopietnus smadzeņu darbības traucējumus jeb demenci.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
---Par laimi parastie sporta karsēji neinteresējas par sporta ,,virtuvi'', citādi viņi zaudētu patiku ,,izgaršot'' šos sporta sasniegumus.
---Gadsimta pirmajā desmitgadē bija daudz runu par ģenētiskajiem dopingiem, kurus neesot iespējams atklāt. Otrajā desmitgadē šīs runas nezināmu iemeslu dēļ apklusa.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X