Taivānas atkalapvienošanās ar Ķīnu ir nenovēršama – paziņojis Ķīnas prezidents. Salas suverēnais statuss arvien ir neskaidrs, bet ir skaidrs, ka šī valsts sevi spoži piesaka zinātnes jomā un ir attīstījusies par modernu un strauji augošu ekonomiku. Sala dienvidos no Ķīnas, kuru pirms daudziem tūkstošiem gadu apdzīvot sāka ķīniešu fermeri, ir kļuvusi par 21.gadsimta modernisma paraugu – arhitektūra, tehnoloģijas, strauji augoša ekonomika un zinātne izceļ šo valsti visā reģionā. Studijā Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Eksperimentālās fizikas katedras vadītājs Mārcis Auziņš, kurš vairākos zinātnes projektos sadarbojies ar šīs zemes zinātniekiem.

Latvieša vērojumi Taivānā. Stāsta Kaspars Eihmanis

Pastaigas pa kalniem, nakts dzīve ēstuvēs un autoritāra izglītībās sistēma, tā īsumā par Taivānu saka tur studējošais latvietis Kaspars Eihmanis. Saruna ar viņu gan par sabiedrību, gan izglītību, gan Ķīnas apdraudējumu Taivānai.

Pēc mēness kalendāra Jauno gadu 5. februārī svinēja gan Ķīnā,  gan arī Taivanā, kur visa šī nedēļa ir brīva. Vecgada vakarā ielas bija tukšas, jo cilvēki, galvenokārt, kopā ar ģimeni svin šos svētkus mājās,  savukārt otrajā diena notiek viesošanās citam pie cita, tā stāsta  Kaspars  Eihmanis, kurš jau astoto gadu dzīvo un mācas Taivanā. Viņš  ir doktorantūras students Taivanas Čengdži universitātē (National Chengchi University), kur apgūst  indiešu budisma filozofiju.

Tā kā presē varam lasīt par Ķīnas aizvien liekākiem draudiem Taivanas  demokrātijai, tad pirmais, ko telefona sarunā vaicājam  Kasparam, kādi ir viņa vērojumi un sajūtas par Ķīnas Tautas Republikas prezidenta Sji Dzjiņpina paziņojumu, ka Ķīna panāks apvienošanos ar Taivānu – ja nepieciešams, ar spēka palīdzību.

Taivana ir viena no tehnoloģiski attīstītākajām Āzijas valstīm, tāpēc neizbrīna Kaspara teiktais, ka izglītībai te ir liela nozīme, pat tik liela, ka  bērni ir tik ļoti noslogoti ar mācībām, ka viņiem nav laika    garlaikoties.
Taivana, kas patiesība ir sala un ir teju uz pusi mazāka par Latviju, tiek dēvēta par Zaļā pūķa zemi. Kokiem bagāta un kalnaina. Tūrisma ceļvežos var lasīt, ka iedzīvotāji te lielu daļu sava brīvā laika pavada ēdot, lasot grāmatas vai uzturoties kafejnīcās. Vaicājām arī Kasparam Eihmanim viņa novērojumus par taivāniešu ikdienu.