Mihails Tāls nenoliedzami ierindojams starp leģendārākajiem Latvijas iedzīvotājiem. Par izcilo šahistu stāstu netrūkst. Un tagad  mūsu vēsturnieki cenšas apkopot, ko tad zinām un nezinām par Mihailu Tālu. Vēsturnieks un šaha entuziasts Andris Tihomirovs sācis darbu pie grāmatas par leģendāro šaha lielmeistaru Mihailu Tālu. Darba ietvaros vēsturnieks apzina un tiekas ar šahista līdzgaitniekiem, kas viņu satikuši dažādos kontekstos. Ko zinām un nezinām par Mihailu Tālu? Kāpēc vispār Tāla dzīves stāsts ir vēl viena pētījuma vērts sarunas temats un ko mēs vēl varam uzzināt, pētījumā iesaistot plašāku sabiedrību? Raidījumā Zināmais nezināmajā tiekamies ar šaha entuziastu un Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrības valdes priekšsēdētāju Andri Tihomirovu.

Andris Tihomirovs ir iecerējis grāmatu par Mihailu Tālu, jo par izcilo šahistu nav uzrakstīta biogrāfija. Savu ieceri viņš sauc par pirmo soli ceļā uz biogrāfiju, jo viņš apkopo Tāla draugu, arī nejauši satiktu cilvēku atmiņas.

"Līdzīgas atmiņas ir jau sarakstījusi viņa pirmā sieva, vēl daži cilvēki, bet plašāka apkopojuma nav," norāda Tihomirovs.

Grāmatas pamatu veidos intervijas ar cilvēkiem, ar kuriem Tihamirovs aktīvi tiekas. Lai labāk iepazīstu Tālu, viņš arī lasa agrāk publicētās intervijas ar viņu un par viņu. Iecere izdevumā varētu rezultēties tuvāko divu gadu laikā.

"Vairāk interesē civilā puse, jo tā nebūs grāmata par viņa spēles stilu vai partijām, jo tādas gan ir. Tā būs grāmata, lai ikviens var izlasīt, kas bija Tāls, kāds viņš bija un arī kāpēc, jo tas parādās stāstos," atklāj Tihomirovs.

"Kāds viņš bija kā cilvēks, ko patika darīt dzīvē."

Viņš intervijām meklē ne tikai šahistus, bet arī Tāla klasesbiedrus, skolasbiedrus, kursabiedrus, bijušos kaimiņus.

"Visus stāstus caurvij, ka viņš bija asprātīgs, ļoti dāsns cilvēks. Varēja veltīt cilvēkam daudz laika, neskatoties uz savu statusu sabiedrībā. Kaut gan stāsti arī parāda, ka viņam tas statuss neko daudz nenozīmēja," atzīst Tihomirovs.